Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, in conformitate cu programa MEN, recomandate pentru lectii si predare la clasa.

Retele de calculatoare

Denumire: Detalii și explicații:
Personal Area Networks (PAN) O rețea PAN, cunoscută și sub numele de Bluetooth, permite utilizatorilor să sincronizeze date între dispozitive. Este concepută în primul rând pentru a conecta mai multe calculatoare și periferice pe o rază de circa 10 metri. Diferența cheie este că Bluetooth folosește unde radio în locul razelor infraroșii pentru a comprima datele la viteze între 432 și 721 kbps fără ca dispozitivele să fie conectate direct unul la altul.
Wide Area Networks (WAN) Pentru cei care călătoresc mult cu afaceri nu există înlocuitor pentru o rețea WAN fără fir care furnizează acces la poșta elecronică de la zonele metropolitane mari pe tot cuprinsul Statelor Unite.
Sincronizare Este posibil ca sincronizarea să fie cel mai larg folosit mijloc de comunicație între dispozitivele mobile. Sincronizarea se realizează fie prin cablu serial, fie prin raze infraroșii (IrDA).
Local Area Network (LAN) Majoritatea companiilor au rețele LAN care folosesc cabluri pentru aconecta PC-urile la servere și imprimante la viteze între 10 și 100 Mbps. Mai noi, sunt rețelele LAN fără fir, care folosesc unde radio în locul cablurilor.
Low-Earth-Orbit-Satellites (LEOS) Multe companii încearcă să construiască cel mai nou tip de rețea fără fir: o constelație care gravitează în jurul Pământului la altitudini joase. Rețelele LEOS funcționează deja având diferite funcții de navigare, mesagerie și comunicații prin voce.