Marea Unire din 1918 a fost si rămâne pagina cea mai sublimă a istoriei românesti. Măretia ei stă în faptul că desăvârsirea unitătii nationale nu este opera nici unui om politic, a nici unui guvern, a nici unui partid; este fapta istorică a întregii natiuni române...

Y! Trimite aceasta pagina unui prieten! Yahoo Messenger!

1 Decembrie 1918 - proclamarea Marii Uniri Nationale

> 1 Decembrie | Renasterea nationala | Unirea si independenta | Proclamarea Marii Uniri

Drapelul | Stema | Discursul presedintelui | Foto delegatii istorice

Foto parada militara | Filme istorice

Carol I, ultimul monarh al Imperiului Austro-Ungar

De la 1 decembrie 1918 - ziua în care s-a vestit lumii, prin hotãrârea Adunãrii Nationale de la Alba Iulia, Unirea tuturor românilor sub sceptrul Regelui dezrobitor Ferdinand I - si pânã în timpul de fatã, fiecare cetãtean al României întrgite a avut prilej sã asculte ori sã citeascã diferite lãmuriri cu privire la felul cum s-a înfãptuit Unirea aceasta si la temeiurile care îi garanteazã trãinicia.

Nu erau însa si nu sunt toate lãmuririle izvorâte dintr-o cunostintã deplina a împrejurãrilor, nici dintr-o neprihãnitã iubire a adevãrului istoric. Unii din cei ce le dau, mai ales strãinii care nu au vãzut din capul locului cu ochi buni întregirea României, urmãresc scopul de a înfãtisa Unirea aceasta în asa fel încât sã trezeascã în sufletul celor slabi de înger îndoialã, spunând cã ea nu ar putea sã fie trainicã sau cã nu ar fi izbânda neîndoielnicã a vredniciei neamului românesc.

Se întâmplã sã auzim câteodatã astfel de pãreri nu numai din partea strãinilor, cu gânduri potrivnice, ci si din partea unor români care - desi socotiti ca oameni de ispravã si buni patrioti - nu-si vor fi luat osteneala sã cugete mai îndelung si mai pãtrunzãtor, înainte de a fi rostit pãreri putin lãmurite cu privire la temeiurile Unirii national-politice a tuturor românilor.

Unirea national-politicã, de la anul 1918, nu se cuvine sã fie înfãtisatã, nici mãcar în parte, ca un dar, coborât asupra neamului românesc din încrederea si simpatia lumii civilizate, nici ca o alcãtuire întâmplãtoare, rãsãritã din greselile dusmanilor de veacuri. Chiar dacã asemenea greseli nu s-ar fi sãvârsit niciodatã împotriva românilor subjugati de-a lungul veacurilor de stãpânire ungureascã, austriacã sau ruseascã, stãpânirile acestea nedrepte ar fi trebuit sã se dezumfle si micsoreze îndatã ce dreptul tuturor popoarelor de a-si croi soarta dupã buna lor pricepere a izbutit a se înãlta la treapta de putere hotãrâtoare în noua întocmire a asezãmântului de pace europeanã. De aceea, Unirea românilor trebuie înfãtisatã totdeauna - potrivit adevãrului - ca urmarea fireascã a unei pregãtiri istorice de sute de ani, în cursul cãrora acest popor de eroi si de mucenici a izbutit sã-si apere cu uimitoare stãruintã „ sãrãcia si nevoile si neamul" (M. Eminescu-„ScrisoareaIII"),rãmânând împotriva, tuturor nãvãlirilor barbare si vremelnicelor stãpâniri strãine, în cea mai strânsã legãturã cu pãmântul strãmosesc în care, ca într-un liman de mântuire, si-a putut adãposti traiul de-a lungul vremilor de urgie.

Astfel, statul român, întregit în forma lui de astãzi, trebuie pretuit ca unul dintre cele mai statornice, având temeiuri adânci si nezguduite în alcãtuirea geograficã a pãmântului strãmosesc, în firea poporului român si în trãinicia lui nepilduitã, în legãturile lui sufletesti întãrite prin unitatea aceluiasi grai, aceleiasi credinte, acelorasi datini si obiceiuri, în asemãnarea nedesmintitã a întocmirilor si asezãmintelor mostenite din bãtrâni si, mai presus de toate, în puterea moralã a constiintei nationale, fãrã de care ar fi subrede si nesigure toate celelalte temeiuri.

Drapelul | Stema | Discursul presedintelui | Foto delegatii istorice

Foto parada militara | Filme istorice