Vacanta bate la usa? Vrei sa petreci un week-end cu prietenii tai departe de casa? In aceasta pagina vei gasi preturi studentesti pentru cele mai faine excursii si tabere!

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

TABERE SI EXCURSII PENTRU TINERI SI STUDENTI

<<<back to index

RENDEZ-VOUS LA PARIS

430 Euro 350 Euro
Sejur avion 4 zile

Ziua 1: Parisul by night
Ne prezentam la aeroportul (ora 05:30) Baneasa din Bucuresti. Aterizam (ora 09:05) pe aeroportul Beauvais -Paris si incepem "explorarea" Parisului cu un tur panoramic al orasului ce include: Catedrala Notre Dame, Gradinile si Palatul Luxembourg, Cartierul Latin (situat langa Universitatea Sorbona), Opera, Piata Concorde, Arcul de Triumf, Bulevardul Champs Elysees, Domul Invalizilor. Mergem la hotel pentru cazare. Dupa amiaza plecam impreuna cu ghidul pentru o plimbare pe cel mai cosmopolit bulevard al Europei, Champs Elysses si incheiem seara admirand « orasul lumina » de la ultimul etaj al Turnului Eiffel, simbolul Parisului. Cazare in Paris la hotel Campanile Berthier 3* sau similar

Ziua 2: Un cadou pentru cei dragi …in ultima zi a anului
Dimineata este dedicata muzeului Louvre, ce adaposteste cele mai faimoase colectii de arta din lume. Dupa-amiaza hoinarim prin celebrele magazine ale Parisului. Putem incepe cu bulevardul Haussmann unde facem ultimele cumparaturi din an, profitand de discounturile acordate de celebrele magazine Lafayette si Printemps.Seara ne strangem in jurul mesei festive pentru mult asteptata Cina de Revelion. Acum incepe petrecerea, care imbina traditiile autohtone cu pofta de veselie si de voie buna a romanilor. La miezul noptii ciocnim o cupa de sampanie in apropierea Turnului Eiffel, alaturi de milioane de turisti veniti din toate colturile lumii. Cazare la acelasi hotel.

Ziua 3: Cuprinsi de atmosfera pariziana
In jurul pranzului ne vom intalni cu ghidul pentru a poposi la kilometrul O al Parisului: Notre Dame capodopera a arhitecturii gotice, cu celebrele sale roze. Continuam drumul spre Cartierul Latin pe Bulevardul Saint Michele, trecem de ruinele Lutetiei Romane, Capela Sorbona (cu mormantul cardinalului Richelieu) si Universitatea Sorbona, pe a carei fatada remarcam basorelieful pe care este inscriptionat si numele marelui carturar Dimitrie Cantemir, Pantheonul si Palatul Luxembourg. Optional, croaziera cu bateauxmouche pe Sena. Dupa-amiaza avem program liber, pe care il putem petrece in stil parizian, plimbandu-ne fie pe celebrele bulevarde, fie pe stradutele cochete ale cartierului Saint Germaine des Pres, unde putem savura o cafea la vestitele « Caffe de la Floore » sau « Chez deux Mago ». Cazare la acelasi hotel.

Ziua 4: Despartirea de Paris
Dimineata se face transferul la aeroport pentru imbarcarea si
decolarea spre Bucuresti.

Servicii incluse:
• Transport avion Bucuresti-Paris Beauvais -Bucuresti
• Cazare 3 nopti in camera dubla, hotel 3 * in Paris
• 3 mic dejun
• Transferuri aeroport - hotel - aeroport
• Tururile de oras mentionate - transport cu autocar francez
• Ghid atestat
Nu sunt incluse in pret:
• contravaloarea asigurarii medicale
• taxe de intrare la obiectivele turistice
• taxe aeroport ~91 euro/persoana
Excursii optionale:
• Croaziera pe Sena: 10 euro/adult; 8 euro/copil
• Excursie de 1 zi la Disneyland (include transport RER si acces in unul dintre parcurile tematice): 57euro/adult; 43 euro/copil (sub 11 ani)
Reduceri:
• Copil sub 12 ani cazat in camera dubla cu 2 adulti: 20%
Suplimente optionale:
• Camera singla: 70 euro/pers.
• Cina Revelion la un restaurant tipic parizian: 115euro/pers.
Data de plecare:
Decembrie 30; Martie 6; Aprilie 7, 24

INFO UTILE
Temparatura medie iarna: 3 - 11C
Fus orar: UTC + 1
Moneda - Euro
Obiective turistice:
• Muzeul Louvre
Luni - Miercuri: 09:00 am - 06,00 pm
aprox- 9 euro / pers, Marti - inchis
• Palatul Versailles
Marti -Duminica 09:00 am - 05,30 pm
aprox 14 euro / pers cu audioghid.
Luni inchis
• Turnul Eiffel
Deschis zilnic 09,30 am - 11,30 pm -
accesul pana la ultimul etaj depinde