Vacanta bate la usa? Vrei sa petreci un week-end cu prietenii tai departe de casa? In aceasta pagina vei gasi preturi studentesti pentru cele mai faine excursii si tabere!

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

TABERE SI EXCURSII PENTRU TINERI SI STUDENTI

<<<back to index

Italia - o atingere de aripa

Circuit autocar 9 zile

Ziua 1: Budapesta - orasul de pe Dunare
Ne intalnim dimineata la ora 05:00 si plecam pentru imbarcarea turistilor pe ruta: Bucuresti - Pitesti - Ramnicu  Valcea - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac. Continuam calatoria
catre Budapesta unde ajungem in cursul serii. Cazare hotel  Etap 2* sau similar langa Budapesta.
Ziua 2: Viena - in pasi de vals
Dupa ce parasim Ungaria ne indreptam spre Viena, unde vom face un tur panoramic al orasului celebrelor valsuri.  Dintre cladirile importante pe care le vom admira numeram
Palatul Hofburg, Catedrala Sf Stefan, Parlamentul, Primaria, Palatul Franz Josef. Cazare in zona Venetia- Mestre, hotel 2 *.
Ziua 3: Venetia - insula fericirii
Dimineata venetiana o dedicam unei plimbari romantice in Piata San Marco. Aici ne incanta ochii Turnul cu Ceas, Turnul Campanile, Basilica San Marco, Palatul Dogilor. La Puntea  Suspinelor retraim drama lui Casanova, iar Podul Rialto ne  dezvaluie secretele faimei sale, cladita in "pasi de gondole".  Seara ne vom caza la hotel Rigoletto 3* sau similar in  Montecatini Terme.
Ziua 4: Florenta si Pisa
Dupa micul dejun ne indreptam spre Florenta unde intram in  impresionantul oras medieval pe sub zidurile vechii cetati si  vizitam Galeriile Uffizi,Domul, Catedrala Santa Maria delle  Fiore si Santa Maria de la Croce, Baptisteriul, Palazzo Vecchio. Vom face apoi o scurta oprire la Pisa, unde pe  Campul Miracolelor vom admira celebrul Turn inclinat,  Domul. Cazare in Montecatini la acelasi hotel.
Ziua 5: Roma - Cetatea Eterna
Dimineata ne vom indrepta spre Roma. In inima vechiului imperiu latin descoperim Colosseumul si Forumul Roman. Aici se afla cea  mai mare colectie de ruine romane din lume: Curia-Senatul,  Templul lui Saturn, Templul lui Castor etc. Continuam apoi cu Forul lui Traian, construit de Apolodor din Damasc in 114. Din ansamblu face parte si Columna lui Traian, inchinata victoriilor Imparatului  roman cu acelasi nume. La numai cativa pasi se gaseste Pantheonul reconstruit de Adrian in 128. In interiorul sau sunt inmormantate personalitati precum: Raphael, Humberto I si Vittorio Emanuelle II.
Ne continuam drumul catre Piata Navona, Piata Spaniei, Fontana di  Trevi Cazare la hotel Fast 3* sau similar in Roma.
Ziua 6: Acasa la suveranul Pontif
In cursul diminetii vom petrece cateva ore in zona Cetatii Vaticanului si vom vizita Piata si Basilica San Pietro, Palatul de Justitie,  Castelul Sant'Angelo. Dupa amiaza dispunem de timp liber si  putem face o plimbare pe Corso, una dintre cele mai frumoase
strazi din lume, asa cum a numit-o Stendhal. Cazare la acelasi hotel.
Ziua 7: Republica independenta San Marino..
Parasim Vechiul Imperiu si ne indreptam spre San Marino unde vom admira Muzeul Armelor, Cetatea, Parlamentul si Catedrala.  Continuam calatoria catre Venetia. Cazare in zona Venetia - Mestre, hotel 2 *.
Ziua 8: Pecs - orasul portelanurilor
Parasim in aceasta zi Italia, cu gandul de a reveni cat mai curand in tara lui Dante....pasii ne poarta catre Ungaria... Vom innopta langa Budapesta, hotel Etap 2*.
Ziua 9: Din nou acasa…
In cursul diminetii parasim Ungaria si ne indreptam catre tara unde ajungem in cursul serii.

Servicii incluse:
•Transport cu autocar minimum 2* (scaune rabatabile, instalatei audio, climatizare) ; • Cazare 8 nopti la hoteluri 2-3*, loc in camera
dubla, cu grup sanitar,TV • 8 mic-dejunuri; • Ghid atestat
Nu sunt incluse in pret:
•Asigurarea medicala 21RON/pers.
•Taxele de intrare la obiectivele turistice (unde se percep)
• Mesele si alte cheltuieli personale
Excursie optionala:
• Croaziera pe Dunare cu cina: 25 euro/ persoana (minim 25 participanti)
Reducere:
• Copil sub 12 ani care partajeaza camera cu doi adulti: 20%
•A treia persoana in camera: 5%
• Supliment SGL: 65 Euro / persoana
Statii si ore de imbarcare:
Bucuresti - parcare Sf. Vineri, farmacia 2NA, zona Piata Unirii, ora 05.00;
•Pitesti - parcare hotel Muntenia, ora 06.30;
•Sibiu - parcare hotel Continental, ora 10.00
•Sebes - farmacia Bucur, ora 11.00;
•Deva - parcare Mc Donalds Gara, ora  13.30;
•Arad - parcare Gara Centrala, ora 16.00
Date de plecare: Aprilie: 03, 15; Mai: 04, 18.

Bucuresti

Calea Dorobantilor, Nr. 49,