Vacanta bate la usa? Vrei sa petreci un week-end cu prietenii tai departe de casa? In aceasta pagina vei gasi preturi studentesti pentru cele mai faine excursii si tabere!

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

TABERE SI EXCURSII PENTRU TINERI SI STUDENTI

<<<back to index

CRETA - Leaganul civilizatiei Minoice

Sejur avion 5 zile

Ziua 1: Creta ….
Imbarcare si decolare catre Creta. Sosire pe aeroportul Nikos Kazantzakis, Heraklion. Transfer aeroport-hotel. Cazare la hotelul pentru care ati optat.
Ziua 2 : Knossos-Museum
In aceatsa zi puteti opta pentru o excursie in Heralkion, cu vizitarea Muzeului Knosos.Acum 100 de ani Regele Minos si Knossos erau doar nume din legendele si miturile grecesti. In 1900, Sir Arthur Evans a inceput sapaturile pe un deal numit Kefala si a descoperit civilizatia pierduta a Minoicilor. Astazi, Palatul din Knossos va asteapta pentru o experienta uimitoare. Cu toate astea, pentru a cunoaste mai indeaproape misterul
civilizatiei Minoice, veti face un tur la Muzeul de Arheologie din Heraklion. De asemenea, veti avea timp liber pentru a vizita orasul Heraklion, capitala Cretei - cu portul Venetian, strazi inguste si artere comerciale. Seara ne preagitm pentru slujba de inviere. Cazare la acelasi hotel.
Ziua 3: Seara Cretana
Timp liber la dispozitie. Iar seara puteti opta pentru o seara cretana. Muzica si dansul constituie pentru ei mijlocul vital de a se exprima, un mod de a-si manifesta temperamentul exploziv. Va invitam la o taverna traditionala sa deprindeti impreuna cu
tinerii dansatori cretani pasii dansurilor, sa va lasati purtati de sunetul lirei cretane, sa vibrati in spiritul prieteniei si iubirii dintre oameni, sa gustati minunile gastronomiei insulare stropite cu vin la discretie. Cazare la acealsi hotel.
Ziua 4: Chania-Rethymnon-Kournas
Chania, vechea capitala a Cretei poarta amprenta civilizatiei si arhitecturii venetiene. Orasul modern e o provocare pentru amatorii de cumparaturi, de la artizanat pana la magazine de lux cu blanuri si bijuterii. Pe drumul spre Rethymnon, un popas insolit la unicul lac cu apa dulce de pe insula, lacul Kournas. Dupa-amiaza facem cunostinta cu Rethymnon, moment in care orasul prinde viata dupa traditionala siesta. Pe langa zidurile
venetiene, remarcabil prezervate, balcoanele de lemn, minaretele si moscheele vorbesc despre anii de ocupatie turca. Cazare la acelasi hotel.
Ziua 5: Catre casa…
Transfer hotel aeroport. Decolare de pe aeroportul Nikos Kazantzakis, Heraklion catre Bucuresti.

Servicii incluse:
•Transport avion  Bucuresti - Heraklion Bucuresti
•Transfer aeroport - hotel - aeroport.
• Cazare 4 nopti  hotel Mediteraneo 4* (all inclusive), hotel Magda 4* (demipensiune) sau hotel Hersonissos Mare 4*(demipens.
•Asistenta turistica pe intreaga durata a  sejurului.
Pretul nu include:
• Asigurarea medicala;
•Taxe de aeroport (75 euro/adult si  copil 2-12 ani);
• Serviciile de masa si bauturile car nu sunt prevazute in program;
• Excursiile optionale;
• Muzeul Knosos:Tarif: 44 euro/adult; 22 euro/copil 2-12 ani (+cost billet intrare 12 euro/ persoana)
• Cahnia si Rethymnon-Tarif: 35  euro/adult; 17.5 euro/copil 2-12 ani
• Seara cretana: 35 euro