Studii in strainatate, burse, mobilitati. Acum ai foarte multe oportunitati de a studia in afara tarii. Noi suntem alaturi de tine si te tinem la curent cu

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

Interviuri

Home | Studii universitare | Master | Scoli de limba | Cursuri de vara | Noutati | Impresii | Interviuri | Intrebari si raspunsuri | Contact

+ Interviu cu Ioana Cretu - Institutul European de Design

Edu Project: Mai intai va rog sa va prezentati.

Ioana Cretu: Ma numesc Ioana Cretu, am 26 de ani si m-am stabilit in Italia in urma cu 5 ani. Colaborez cu Institutul European de Design de circa 4 ani de zile, iar pozitia pe care o ocup in momentul de fata in cadrul Institutului este aceea de secretara la Biroul de Relatii Externe si responsabila a cursurilor 'One year'.
Munca mea consta in a raspunde tuturor cererilor de informatii legate de activitatile didactice desfasurate de catre Institutul European de Design, in a ajuta studentii straini sa rezolve probleme referitoare la inscriere, obtinerea vizei etc. De asemenea, suntem mereu in contact cu reprezentantii nostri din strainatate, incercand sa-i tinem mereu la curent cu tot ceea ce se intampla in cadrul acestei institutii internationale.

E.P.: Institutul European de Design este astazi una dintre cele mai reputate institutii internationale în domeniul Design-ului, Modei, Artelor Vizuale si Comunicarii cu sedii la Milano, Roma, Torino în Italia, Madrid, Barcelona în Spania si Sao Paolo în Brazilia. În ce consta mai precis succesul dumneavoastra având în vedere competitia acerba din acest domeniu tot mai cautat?

I.C.: Armonia dintre teorie si practica a fost mereu un punct de referinta pentru Institutul European de Design. Adevarata provocare din ziua de azi consta in a pregati persoane care sa fie capabile sa faca un proiect, sa stie sa gandeasca si sa analizeze tendintele omului actual pentru a lua in considerare exigentele sale, inainte de a pune in practica conceptul.

E.P.: În cei 40 de ani de activitate de când functioneaza, Institutul European de Design a contribuit la formarea si perfectionarea unui numar de 70 000 de studenti din 85 de tari. Care sunt programele dumneavoastra cu cel mai mare succes si care credeti ca sunt tendintele care prefigureaza viitorul în acest domeniu?

I.C.: In sectorul comunicarii, programele si tendintele se focalizeaza cu siguranta in aria 'Evenimentelor', care inregistreaza, de cativa ani, un interes cat mai mare. In ceea ce priveste design-ul, cu cu predilectie adolescentii continua sa demonstreze un mare interes catre Design Interior, Design Industrial si Car Design.

E.P.: Din experienta ultimilor ani, care sunt perspectivele de angajare si care este profilul companiilor în care ajung absolventii dumneavoastra? Aveti anumite parteneriate cu institutii private în acest sens?

I.C.: Perspectivele de angajare sunt ridicate in toate cele patru sectoare. In ceea ce priveste cursurile de trei ani si cursurile de Master, studentilor IED care au terminat cu note bune li se ofera posibilitatea de a lucra ca stagiari in cadrul uneia dintre firmele cu care colaboram.
In plus, la sfarsitul cursurilor noastre studentii trebui sa lucreze la un proiect final, a carui tema este data de catre societatiile / firmele cu care colaboram. Acest lucru permite studentilor nostri de a demonstra cunostintele temeinice, teoretice si practice, acumulate de-a lungul anilor de studiu si deci de a fi evaluati ca potentiali candidati pentru un job in cadrul acestor firme.

E.P.: Exista si posibilitatea oferirii de burse de studiu sau de reduceri de taxe pentru cursantii români?

I.C.: Mai intai de toate trebuie spus ca fiecare specialitate se bucura de o anumita autonomie iar directorii fiecarui specializari, in urma cererilor si pe baza experientei studentilor, pot decide daca si cui sa ofere o bursa de studiu. In plus, in cadrul fiecarei specializări se pot organiza concursuri in urma carora se pot obtine burse de studiu sau reduceri.

E.P.: Ce ati dori sa transmiteti celor interesati sa urmeze programele dumneavoastra din România?

I.C.: Pasiunea si dorinta de a lucra in acest domeniu sunt aspecte caracteristice fundamentale pentru oricine vrea sa paseasca in lumea design-ului, modei, artelor vizuale si a comunicarii.

Va multumesc pentru informatiile deosebit de interesante pe care mi le-ati oferit si sper sa avem ocazia sa continuam discutia cat mai curand.

Pentru detalii si inscrieri, contacteaza Edu Project

ScoalaOnline | Studii in strainatate