Studii in strainatate, burse, mobilitati. Acum ai foarte multe oportunitati de a studia in afara tarii. Noi suntem alaturi de tine si te tinem la curent cu cele mai bune oferte de studii in strainatate.

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

Impresii

Home | Studii universitare | Master | Scoli de limba | Cursuri de vara | Noutati | Impresii | Intrebari si raspunsuri | Contact

"Studentia la IED e frumoasa! Numai ca nu e o studentie in sensul lejer al cuvantului! E tot timpul munca!

Profesorii sunt persoane competente si agreabile care isi fac treaba bine. De colegi nu ai foarte mult timp, dar majoritatea sunt talentati si cu chef de munca. Vorbesc din experienta mea ca student in cadrul sectiei de Transportation Design.

Important este sa stii ce vrei aici si sa gasesti un bun echilibru intre distractie si munca... Eu nu l-am gasit, pentru ca muncesc tot timpul! Nu ai timp sa iti iei nici o slujba part time, aviz celor care stau mai prost cu banii!

In rest... mie imi place, chiar daca concurenta e acerba!"

(Mihai (20 ani), student anul 2 IED, Transportation Design)

"Londra? Cu siguranta o alta lume! Abia astept sa pasesc iar pe gazonul impecabil al enormelor parcuri regale si sa colind strazile alaturi de acei oameni ce, desi au o mentalitate si un stil de viata total diferit de al nostru, se pare ca nu au fost ocoliti, nici ei, de regula aparentelor: oameni ce par foarte reci si distanti m-au ajutat mult mai mult decat mi-as fi putut imagina, chiar daca eram doar o straina. Acest lucru l-am putut observa si la Hampstead School of English, scoala ale carei cursuri le-am urmat. Un loc in care am invatat o multitudine de lucruri interesante intr-un mod interactiv, diferit de stilul romanesc in care totul se bazeaza pe urmarea intocmai a unui manual. Acesti oameni nu mi-au fost, insa, numai profesori, ci si adevarati ghizi, gata oricand de a-ti sari in ajutor, fara de care nu stiu cum m-as fi descurcat singura intr-un oras atat de mare. De asemenea scoala este foarte bine dotata, avand biblioteca, sala de internet, bufet si alte servicii la care aveam acces gratuit.

A fost o experienta extraordinara sa invat alaturi de studenti din toate partile lumii (Franta, Italia, Portugalia, Israel etc), sa cunosc oameni ce au idei si traditii diferite, parasind astfel Marea Britanie nu numai cu un bagaj nou de cunostinte, dar si de prieteni! Desigur, au aparut si mici inconveniente de-a lungul acestei lungi perioade, insa acestea au fost insesizabile.

Indubitabil, aceasta calatorie a avut o mare influenta asupra mea. Pot spune ca acum vad lumea cu alti ochi!"

(Gabriela Ileana Iacobuta - Liceul Gheorghe Lazar din Bucuresti)

Pentru detalii si inscrieri, contacteaza Edu Project

ScoalaOnline | Studii in strainatate