Editorial | Alexandra este alaturi de tine pe parcursul studentiei. Fie ca esti in eterna stresiune si trebuie sa faci fata examenelor sau daca pur si simplu te plictisesti intre doua cursuri, o ai pe Alex prin preajma ca sa-ti faca viata de student mai usoara!

<inapoi la prima pagina

Editorial / Studentul din provincie

Alexandra Batar

Sunt eu! Esti tu si cel din spatele tau. Este tipa cu bluza verde de langa chioscul de ziare, gagiul cu pantaloni scurti de la semafor, cei trei din statia de tramvai… Studenti din provincie sunt oriunde in Bucuresti.

Studentii din provincie coloreaza orasul, parca ii dau personalitate. Capitala noastra este si New York-ul nostru. In NY poposesc oameni din locuri diferite, cu moduri de gandire diversificate si cu un bagaj cultural mereu altfel. Asa-mi pare si Bucurestiul. Vin studenti din toata tara, de la Arad, la Constanta, trecand prin Brasov, Buzau, Ploiesti, Galati, Braila sau Valcea ori Iasi. De peste tot!

Cum mai spuneam candva, orasul pare gri fara ei… fara noi, de fapt. Pe langa salile de curs, umplem tramvaiele, troleele si metro-ul, cluburile si barurile, caminele sau apartamentele de inchiriat. Umplem orasul, cu alte cuvinte. Ridicam economia locala, daca vreti, prin consumatia la terase, la supermarketuri si alimentare, in mall-urile mai fitoase sau nu. Bucurestiul prinde viata cu noi, poftim!

De ce e asa misto sa fii venit din provincie? Pentru ca esti mai breaz decat unul nascut aici. Fie ca te lasa trenul sau autocarul in Gara de Nord, Obor sau in Militari, duci un razboi cu traficul si cu dimensiunile Bucurestiului. Esti pierdut, te trezesti in cel mai mare si aglomerat oras al tarii si nu stii cum sa ajungi la matusa care te gazduieste sau la caminul in care ai primit loc.

Te lupti cu traseele Metrorex-ului sau ale RATB-ului. Doamne, cate trebuie sa schimbi! Cate autobuze sau tramvaie! Cate numere! Care e diferenta dintre troleu si autobuz? De ce autobuzele au numere din trei cifre si troleele din doua, la fel ca tramvaiele. Cum de 601 e linie studenteasca, dar nu duce in Agronomie, ci pleaca de la Rosetti si merge doar spre Regie? De ce costa 1,1 lei grei un bilet de RATB, nu puteau sa-l faca cifra mai rotunda, ca sa ma exprim asa? Lumea trece pe rosu, alearga la semafoare, fug spre si dupa tramvaie! De ce sunt statiile atat de lungi?? De ce trebuie sa plec de acasa cu o ora mai devreme, cand la mine acasa ajungeam in 20 de minute oriunde!?

Si de ce spun ca esti mai breaz? Pentru ca te obisnuiesti cu toate astea! Inveti mijloacele de transport, uneori le stii mai bine decat un localnic sau cineva care sta de ani de zile in Bucuresti. Pentru ca ajungi sa dezlegi «misterele» Capitalei si ajungi sa o cunosti. Un localnic nu face diferenta, ca doar toata viata a mers cu 85, 69, 34 sau cu metro-ul. Dar tu nu! Tu inveti!

Te lovesti de unele mentalitati dubioase. «Voi, astia din provincie, mai bine ramaneati acasa, ce tot cautati in Bucuresti!?» sau «In clubu’ ala se duc prea multi caministi, e naspa!» sunt fraze de care te poti izbi si parca te racaie putin. Evident, nu generalizez.

Daca, la inceput, te impresionau cersetorii din metro-uri sau de prin tramvaie care isi spuneau poezia si treceau rapid printre calatori in speranta ca primesc 50 de bani, dupa un timp te lasa rece. Daca, la inceput, cedai locul tuturor batranilor si te simteai «cumva» cand babuta plecata in cautare de varza mai ieftina statea in spatele tau si-ti respira in ceafa, la un moment dat te faci ca ploua. Sau nu te mai asezi deloc si mergi 7 statii in picioare, desi esti mort de oboseala de la atata alergatura prin orasu’ asta imens.

Esti nevoit sa te adaptezi! Cand te intorci acasa, lumea spune rautacios ca ai «aere de Bucuresti», dar nu intelege nimeni ca orasul te absoarbe, te transforma. Devii mai rece, poate. Pretuiesti si iti imparti altfel timpul. Iti vezi orasul natal mai mic, parca totul se misca cu incetinitorul si, uneori, e prea liniste! Descoperi ca ti-e dor de Bucuresti, de agitatie si mirosuri dubioase. Bineinteles, tot acasa e mai bine, dar odata ce Capitala te-a facut unul de-al ei, ti-e greu sa revii la vechile obiceiuri si ritmuri.

Studentul din provincie sunt eu, esti tu, sunteti voi. Toti am trecut prin procesul acesta de adaptare brusca, toti am simtit ca ne obosesc drumurile prin oras, toti am avut dor de casa si inca mai avem, toti! Si tot noi ajungem sa iubim orasul si viata de aici. Incet, incet, Bucurestiul ne adopta. Ca nu are de ales!

<inapoi la prima pagina