Editorial | Alexandra este alaturi de tine pe parcursul studentiei. Fie ca esti in eterna stresiune si trebuie sa faci fata examenelor sau daca pur si simplu te plictisesti intre doua cursuri, o ai pe Alex prin preajma ca sa-ti faca viata de student mai usoara!

<inapoi la prima pagina

Editorial / Studentul de vara

Alexandra Batar

Toata lumea stie Regia. Toata lumea stie ca acolo sunt cluburi, pizzerii, baruri si barulete cu preturi studentesti, dar, mai ales, STUDENTI! In timpul anului, in Regie e ca la mare : lume multa, lumini aprinse, muzica din prea multe parti si un iz usor de apa, venit dinspre Dambovita.

Cum spuneam, aceasta se intampla in timpul anului. Am facut neinspirata alegere sa plec « cu fetele » duminica trecuta prin Regie, gandindu-ma ca acolo sigur avem ce face, avem de unde alege localuri si ca e aglomeratie. Ei bine, m-am simtit ca in Drumul Taberei (a se citi cartier linistit, fara prea multa agitatie). Aleile nu erau prea populate, pizzeriile candva pline isi inchisesera bucataria pana la miezul noptii si nu se auzea muzica de nicaieri. Apoi ne-am dat seama : e vacanta !

Chiar de eu stau in Bucuresti pe vara si mai sunt cateva sute de studenti ca mine, « grosul » e plecat acasa. Majoritatea s-au intors la ingrasat, la lenevit (in cele mai multe cazuri), la odihna si parinti. Sau, ca sa privim altfel problema, majoritatea au timp sa mearga la mare o saptamana, nu doar un week-end, sa se plimbe prin tara sau prin lume, sa zaca si sa se trezeasca la doua dupa-masa.

Regia e linistita, in Leu nu mai e aceeasi aglomeratie. La statie, la APACA, nu mai sunt « n » tipi dupa care sa te uiti in timp ce astepti un tramvai spre Grozavesti. Cluburile nu mai sunt la fel de pline duminica sau in timpul saptamanii, pentru ca studentii care inca mai stau prin oras, a doua zi se duc la munca.

Caminul meu arata sinistru. Au disparut perdelele sau rufele atarnate la uscat pe sarmele improvizate, ferestrele sunt inchise. De la distanta, arata de parca ar fi fost asediat. Camera este goala, colegele mele – familia mea de aici – au plecat fiecare la casa ei. Nu se mai aude muzica, lumea parca nu mai respira cu pasiune, ci din nevoie. Din bucatarii nu se mai aud voci cantand la betie sau oale cazute. E liniste.

Parca e mai dezbracat orasul. Cei care raman sunt angajati, sunt « oameni seriosi » la tinuta de birou sau uniforme date de nu stiu ce firma. Nu mai sunt studenti, ci se adapteaza profilului bucuresteanului de vara : usor incruntat, sperand la o adiere de vant, visand la aer conditionat in trolee si la mai putini batrani. Nu lipsesc acele cateva picaturi de sudoare din tramvai, obisnuinta cu mirosurile « colorate » si injuraturile continue din gand.

Cineva imi spunea ca mai bine mergeam si eu acasa, ca de muncit, voi munci toata viata. Altcineva spunea ca imi admira curajul de a lucra deja din anul I. Ce-i drept, abia astept sa merg inapoi acasa si sa ma ciondanesc cu ai mei, sa mai iau masina si sa plec brambura. Pe de alta parte, am facut o alegere, imi place rezultatul.

Sunt studenta de vara, angajata in Bucuresti. N-am grija facultatii, inca, dar o am pe cea a termenelor-limita. Am noroc si nu trebuie sa ma trezesc cu noaptea in cap, insa imi aud colegii de apartament cum pleaca la 7 dimineata la munca. Nu sunt acasa, in lesa, dar sunt intr-un loc ce inca nu m-a adoptat pe deplin, caci Bucurestiul nu e casa mea.

Studentul de vara, angajat in Bucuresti, e in proces de adaptare. La ce ? La spiritul urbano-dambovitean, la programul fix, la nebunia traficului, la caldura asfaltului si la agitatie. E in proces de eliberare. De la ce ? De la masa de pranz gatita de mama, de sprijinul mult mai solid al casei, al familiei, de limitele impuse de aceasta.

Studentul de vara creste…in prea multe feluri.

<inapoi la prima pagina