Editorial | Alexandra este alaturi de tine pe parcursul studentiei. Fie ca esti in eterna stresiune si trebuie sa faci fata examenelor sau daca pur si simplu te plictisesti intre doua cursuri, o ai pe Alex prin preajma ca sa-ti faca viata de student mai usoara!

<inapoi la prima pagina

Scrisoare catre boboc

Editorial / Scrisoare catre boboc

Alexandra Batar

Dragul meu,
Ai facut-o si pe-asta. Cu multe felicitari, iti doresc un an misto de facultate! Mai mult, iti doresc trei, patru, sase ani de studentie plina, savurata la capacitati extreme, in care vei creste in mai multe privinte, vei descoperi ca lumea nu-i roz decat atunci cand porti ochelari cu lentile de culoarea asta, vei deveni independent cu pasi mici si, la sfarsit, vei privi perioada asta cu nostalgie.

Dragul meu, iti doresc sa iti creezi noi prietenii, relatii frumoase si de durata, care mai de care mai colorate, iti doresc sa descoperi in interior acea forta care te caleste si te ajuta sa depasesti momentele mai negre datorate tocmai acestor relatii. Iti doresc putere de munca, intrucat va fi necesara, rezistenta la stres, ca si de ea vei avea nevoie din plin.

Si acum, sa incetam cu sentimentalismele. Esti student, trezirea! Adio, liceu! Adio, note luate pe ochi frumosi sau pentru ca te cunoaste profesorul si stie ca poti mai mult de atat! Adio, chiul de o ora; bine ai venit, chiul de zile intregi! Sa iti iei «ramas-bun» de la cele 30 de minute in care invatai pentru a doua zi, la istorie; spune «bine te-am gasit, sesiune!».

Pregateste-te pentru un semestru de pierdut vremea, de mers la cursuri doar cand ai chef. Pregateste-te, insa, pentru trei saptamani sau o luna de emotii si stres, de alergat dupa cursurile la care ai chiulit, cum spuneam mai sus, o luna in care cafeaua va fi prietena ta cea mai buna, eventual, pachetul de tigari.

Somnul de 8 sau de 9 ore e doar un vis, o amintire a vremurilor de alta data. Acum, multumeste-te cu 6 ore de dormit, dupa care te vei simti energic precum un bebe. Si asta nu pentru ca ar fi sesiune, nicidecum! Oricum ar fi, somnul iti va fi redus, fie ca inveti, fie ca esti le vreun party in camin sau in nu stiu ce club de prin oras.

Fii gata sa alergi de la un curs la altul, dintr-un amfiteatru in altul sau dintr-o sala in alta. Daca esti intr-un oras mai mare decat cel natal, atunci fii gata sa alergi prin oras, sa te oboseasca drumurile si sa pici de somn la 9 jumatate seara. Fii gata sa injuri birocratia, secretariatul si oamenii care iti stau, la propriu, in drum cand tu alergi dupa un tramvai sau autobuz.

Fii pregatit sa nu intelegi nimic la cursuri, sa te uiti crucis la profesor si la ce spune. Pregateste-te sa realizezi ca, de multe ori, ce ai invatat in liceu si pentru care ai primit note mari, acum nu te ajuta cu mai nimic. Invata sa iei notite, nu te astepta sa ti se dicteze, caci nu toti profii au stilul acesta de predare. Accepta ideea ca nu poti intelege din prima si, mai ales, ca nu le stii pe toate. De asemenea, nu uita ca nu trebuie sa inveti pentru a doua zi!

Scriu asta pentru tine, bobocule. Da, pentru tine, cel care vei invata in facultate si vei fi bursier, cel care vei chiuli in draci si vei avea restante cu carul, cel care va trata totul superficial, cel care vei fi integralist, insa mediocru. Pentru toti bobocii spun «Pregatiti-va pentru o adevarata provocare!».

Nu mi te speria, drag boboc, ca nu-i dracul asa de negru. Toti supravietuim studentiei, insa depinde de tine cum o tratezi si ce esti dispus sa asimilezi, atat la cursuri, cat si in afara lor. Tine de tine cum vei privi studentia si libertatea de care te poti bucura, depinde de tine cum vei interactiona cu oamenii noi din viata ta, de cum vei separa si filtra evenimentele din jurul tau si de cum te vei adapta.

Studentia e o perioada misto, ai sa vezi. Cu somn putin, cu cafea multa, cu stres si mai mult, dar cu momente greu de uitat. Oi fi tu departe de casa si-ti va fi greu la inceput, insa trasatura umana care ne ridica la un nivel superior este puterea de adaptare, caracteristica pe care vei invata sa o constientizezi si sa o dezvolti in timp.

Mult succes, bobocel!

<inapoi la prima pagina