Editorial | Alexandra este alaturi de tine pe parcursul studentiei. Fie ca esti in eterna stresiune si trebuie sa faci fata examenelor sau daca pur si simplu te plictisesti intre doua cursuri, o ai pe Alex prin preajma ca sa-ti faca viata de student mai usoara!

<inapoi la prima pagina

Editorial / Mancare ca la mama acasa

Alexandra Batar

Doar ca e primita la pachet, putin cam rece uneori, adunata in cutii, galetuse de smantana sau caserole care, candva, au fost pline cu o delicioasa inghetata de ciocolata.

Studentii din provincie primesc pachete. Sunt una dintre aceia care merg, nu chiar saptamanal, in autogara Militari sa-si ia geanta cu mancare gatita de mama, mancare ce a parcurs un drum de trei ore si d-asta inca mai e calduta. E ciudat cand soferul deschide cala cu pachete, caci mirosul de mancare scapa din spatiul acela limitat si invadeaza aerul curat de afara. Fiecare dintre noi isi cunoaste sacosa sau, daca nu, da un telefon acasa si intreaba "Mama, e geanta aia cu dungi albastre si cu maimutoi roz pe-o parte?".

Mi s-a intamplat de multe ori ca mirosul sa evadeze si sa ma urmareasca in troleu, in metrou, pe tot drumul lung de o ora, pana acasa. La inceput, mi-era jena si nu stiam cum sa ma bag in pamant, caci stiam ca mirosul de chiftele vine de la mine. Dupa un timp, insa, mi-am acceptat statutul de "student de provincie" si nu-mi statea mintea la ce credeau ceilalti, ci la cat de bine o sa ma simt la masa, cu mancarea calda in farfurie.

Tot in autogara respectiva, in asteptarea pachetului cu mancare, uneori cu haine, au loc fel de fel de reuniuni intre fosti colegi de clasa sau de liceu. Nu reusim sa ne vedem in orasul natal, nici in Bucuresti, dar ne intalnim in autogara si ne facem cate un "update" la tot ce ni s-a intamplat in ultima vreme. Aceasta pana cand ajunge autocarul, ne luam gentile si, daca e cazul, mai mergem si pe drum spre casa impreuna. La sfarsit ne bucuram de revedere, promitem ca o sa ne sunam reciproc sau ca mai vorbim pe Messenger, insa stim fiecare ca urmatoarea intalnire va fi, cel mai probabil, tot in autogara.

Partea proasta la toata treaba asta cu pachetele e ca mama nu poate sa trimita orice. Femeile, bietele de ele, se gandesc sa puna mancaruri care sa tina mai mult sau care sa nu se strice prea repede, cum ar fi snitele, chiftele sau mai stiu eu ce rulouri cu carne. Numai ca…te cam saturi de toate astea. Cand ma intalnesc cu alti "studenti de provincie" si "pachetisti", ajungem la concluzia ca ne vom deschide un fan-club "Anti-snitele" sau "Anti-chiftele", caci atat de multe au trimis mamele, incat ni s-a taiat de ele. Nici noi nu stim ce vrem, dar nu ne mai mira expresiile saturate ale mamelor, care mai au putin si-si smulg parul din cap.

Ce sa-i faci? Cate snitele sa mananci? Cate chiftele? Cate sarmale sa-ti mai incalzesti? Si daca se pune problema de gatit personal, cati cartofi prajiti sa mai bagi in tine?

Nu stiu altii ce primesc, dar cu siguranta astea sunt cel mai des trimise mancaruri pe autocar sau pe tren. In ultima vreme, stiu clar ce nu vreau: snitele si chiftele. Ii spun maica-mii sa puna la pachet chestii cu legume, supe si alte minuni care, chiar daca nu tin prea mult, sunt de zeci de ori mai gustoase si mai cu aer de "gatit acasa" decat toate snitelele si toate chiftelele din lume.

Dar sa nu disperam…Bucurestiul, cel putin, e plin de cantine cu mancare bunicica, gustoasa si ieftina. Mentionez si acest aspect pentru ca, nu-i asa?, nu te poti duce la KFC in fiecare zi, nici la McDonlads sau la un restaurant, ca banii nu cresc in copaci.

Si totusi…oricat de aproape e cantina sau oricat de buna o fi mancarea de acolo, oricat de mult mi-as gati eu, tot am chef de ciorbita facuta de mama! Mi se pare ca sunt mai aproape de casa si nu mai sunt asa de pierduta in toate valurile astea de schimbari si-n orasul acesta mare si obostior.

<inapoi la prima pagina