Editorial | Alexandra este alaturi de tine pe parcursul studentiei. Fie ca esti in eterna stresiune si trebuie sa faci fata examenelor sau daca pur si simplu te plictisesti intre doua cursuri, o ai pe Alex prin preajma ca sa-ti faca viata de student mai usoara!

<inapoi la prima pagina

Editorial / Lumea va fi a noastra

Alexandra Batar

Sunt convinsa ca multi dintre noi avem parinti care s-au cunoscut in studentie, care s-au vazut, s-au placut, au mers la munte cu gasca si au ramas impreuna de atunci pana azi. Sunt convinsa ca multi dintre noi vorbim despre studentie si, uneori, omitem un aspect: iubirea.

Am spune ca stim ce inseamna, deja nu mai suntem copii. Am trecut printr-un liceu cu tot felul de aventuri, fie ca am iubit doar o persoana, fie ca am fost mai zburdalnici si am gustat mai multe guri. Am fi obisnuiti cu niste fluturi in stomac, cu o emotie sau doua, putem sa ne dam seama cand se face click la vederea unor ochi frumosi, deja ne cunoastem gusturile.

Studentia asta nu te invata doar sa te descurci singurel, cum tot spun in alte materiale, ci te ajuta sa cresti, in mai multe privinte. O directie importanta si deloc de neglijat este cea emotionala, erotica, cea care tine de sufletul tau: iubirea. Intr-adevar, ea vine sub mai multe forme: iubirea fata de celalalt, fata de parinti, de prieteni, de Dumnezeu, iubirea pentru munca sau pentru pasiuni, iubirea fata de sine, de ce nu? Insa n-am sa vorbesc despre toate, ca nu mi-as ajunge nici spatiul, nici timpul, ci am sa ma gandesc mai mult la iubirea erotica, pe care o descoperi cu adevarat abia acum, la 20-22 de ani, cand esti student.

Lasam deoparte aventurile usoare sau, ca sa ma exprim plastic, iubirea pentru actul iubirii, chiar daca aceasta din urma e destul de importanta si nu trebuie ignorata sub nicio forma. Vorbesc despre iubirea pentru un om cu care nici ploaia nu mai e uda sau rece, iar orasul mohorat capata culoare.

Va cunoasteti undeva, intr-un pub, club sau la scoala, mai stii? Iesiti de cateva ori, la inceput e cam la misto toata chestia, nu te gandesti prea departe. Ea parca seamana cu tipa de care erai indragostit in liceu sau, dimpotriva, e altfel decat tot ce ai cunoscut pana acum. El e un tip ok, se poarta bine cu tine, te rasfata si nu te plictisesti.

Radeti mult, incepeti sa va cunoasteti bine, sexul devine din ce in ce mai misto si interesant, ajungeti sa va cunoasteti familiile, prietenii si se fac planuri pe termen lung. Vorbiti despre voi, nu mai sunteti separati. Sunteti impreuna cativa ani buni, va inchiriati o garsoniera, lucrati part-time si mergeti la scoala, faceti curatenie cu randul. Serile sunt relaxante, ca aveti ce va povesti, iar pasiunea aia de la inceput inca nu s-a stins.

Si cam asta e toata povestea, asa incepe o intreaga aventura de iubire, in care lumea nu mai e asa de mare si viitorul nu mai pare atat de inspaimantator. Descoperi un sprijin in celalalt si incepi sa te gandesti incotro merg lucrurile. Mai intri putin in panica, te sperii de cat de serioase sunt treburile, dar trec toate astea. Trec precum zeci de alte probleme pe care le depasiti impreuna. Da, cam asta inveti acum, ideea de impreuna, generozitatea si capacitatea de a darui fara a cere nimic special in schimb, pentru ca stii ca primesti oricum. Impreuna priviti inainte si spuneti ca lumea va fi a voastra. Inveti sa iubesti, cu alte cuvinte.

Dar e un cliseu idiot care spune ca Iubirea doare si, din pacate, multi sunt aceia care-l pot confirma. Mai e si Nelly Furtado care-mi canta All good things come to an end, tocmai atunci cand mi-e lumea mai draga. Se intampla ceva cu voi si iubirea moare. Nenorocirea face ca tocmai tu sa fii cel care sa stii ce vrea sa spuna cantareata, cand noi devine eu si tu, cand trebuie sa iti iei lucrurile din casa celuilalt si la radio canta numai chestii siropoase, care-ti ineaca mai tare corabiile. Singuratatea te izbeste din toate directiile, iar echilibrul cald in care erai mai devreme s-a distrus si parca iti fuge pamantul de sub picioare. Dintr-o data esti singur in ceea ce era lumea noastra si care devine rapid universul meu cel mohorat.

Asta mai inveti tu in studentie…Inveti sa iubesti si apoi sa incetezi sa mai iubesti cand si celalalt s-a oprit. Inveti sa respiri singur si sa te ridici de jos, sa vezi din nou lumea din jurul tau, sa iti gasesti forte pentru a putea privi inainte si a pasi cu capul sus, de data asta singur. Mai inveti sa fii precaut, ca odata ce te-ai fript, sufli si in iaurt. Inveti sa cresti, inveti sa ierti si sa ai rabdare cu tine, ca toate trec, asa spune lumea. Insa numai tu stii cat de mult ti-ai fi dorit ca, intr-adevar, lumea sa fie a voastra.

<inapoi la prima pagina