Editorial | Alexandra este alaturi de tine pe parcursul studentiei. Fie ca esti in eterna stresiune si trebuie sa faci fata examenelor sau daca pur si simplu te plictisesti intre doua cursuri, o ai pe Alex prin preajma ca sa-ti faca viata de student mai usoara!

<inapoi la prima pagina

Editorial / Vorbim astazi despre restante

Alexandra Batar

Se spune « n-ai restanta, n-ai prestanta ». Ei, bine…eu nu prea sunt de acord. Restanta inseamna o grija in plus, pentru ca un examen neluat sesiunea asta implica inca un examen sesiunea viitoare. Adica mai mult stres, mai multe probleme, mai putine zile de tocit pentru celalalte probe. Adica…nasol….foarte nasol.

Prima mea restanta a fost la chimie analitica. Materie usurica, dar aveam un « ceva » impotriva profesoarei, nu-mi placea aerul optzecist cu care trata subiectul. Si am picat, desi nu ma asteptam. Genul de profesor care da nota la fiecare subiect si daca la unul din ele ai facut de 4, atunci esti picat.

Odata cu examenul acela, picase si cerul pe mine. Dezamagire de sine, imi faceam probleme de ce vor spune ai mei (despre asta discutam cu alta ocazie), incercam sa dau vina pe oricine altcineva, mai putin pe mine.

Mi-a fost greu sa accept ca nu invatasem suficient si ca era vina mea, doar a mea. Si-n plus…aveam impresia ca stiu. De multe ori ni se intampla sa spunem « ah, stiu asta, nu mai invat », dar gresim. Dureaza destul de putin sa recitesti un curs, la ce bun o restanta ?

Aceeasi idee am avut-o si la examenul urmator : analiza matematica. Mi se parea ca stiu materia, ca va fi usor, ce-nseamna o prapadita de integrala ? Eh, a insemnat un 4 ! Iata ca o noapte in club (ceea ce implica a doua zi pierduta, ca jumatate o dormi) si cateva conversatii pe messenger sau navigare inutila pe net, tocmai inaintea examenului, nu te ajuta prea tare in sesiune.

Asadar, prima sesiune s-a terminat cu doua restante deloc binevenite si deloc asteptate. Am avut dubla prestanta, dar nu mi-a folosit la nimic.

Doua restante au insemnat o a doua sesiune ceva mai lunga, o presesiune dezgustatoare, cu vreo 4-5 colocvii urate, lucrari de dat, laboratoarele de terminat, cafea multa, mancare putina, somn si mai putin. Doua restante au insemnat cearcane de care nu am scapat nici acum, cand dorm 8 ore pe noapte. Doua restante m-au terminat fizic si psihic. In a doua sesiune eram deja obosita si s-a vazut in notele luate, dar si intr-o alta restanta. N-am mai putut asimila bine, nu mai puteam face nimic, citeam si ma pierdeam, reluam randul si nu intelegeam nimic.

Doua restante te obosesc…

Da, te gandesti ca poti sa o dai anul urmator, dar si atunci vei avea examene, si atunci vei avea aceleasi griji si vei dormi la fel de putin. Mai devreme sau mai tarziu, examenul trebuie luat si orice moment ai alege, tot vei vedea ca nu ai timp suficient.

Iar daca vorbim despre restantele pe vara, excludem, intr-adevar, anumiti factori, cum ar fi lipsa de timp, oboseala fizica sau intelectuala. Insa apare ceva si mai nasol : grija ca trebuie sa te apuci mai devreme de invatat si tu vroiai sa mai mergi odata la mare sau de vreo doua ori pe la munte, vroiai sa mai dormi pana la pranz, sa te mai bucuri de noptile pierdute sau de minunata leneveala. Dureros, nu ?

<inapoi la prima pagina