Editorial | Alexandra este alaturi de tine pe parcursul studentiei. Fie ca esti in eterna stresiune si trebuie sa faci fata examenelor sau daca pur si simplu te plictisesti intre doua cursuri, o ai pe Alex prin preajma ca sa-ti faca viata de student mai usoara!

<inapoi la prima pagina

Editorial / Despre implicare in ceea ce e ocolit de multi

Alexandra Batar

Studentia nu inseamna doar cursuri, seminarii si examenele din sesiune. Studentia nu reprezinta doar evadarea de acasa si adaptarea unui nou stil de viata, in care esti singur si cvasi pe picioarele tale (depinzi de ai tai financiar, nu uita!). Sa fii student inseamna sa cresti si sa cunosti alti oameni, alte moduri de gandire si alte perspective. Sa fii student inseamna sa te implici, la modul general, fie ca e vorba de niste proiecte pentru facultate, fie de relatii interumane, fie de asociatiile studentesti.

Si aici vroiam sa ajung…la asociatii. Fiecare universitate are astfel de organizatii, cumva mai mari, care se axeaza pe problemele intregii universitati, cu toate facultatile incluse. Pe langa cele ale universitatilor, exista asociatiile la nivel de facultate, mult mai concentrate pe problemele directe ale studentilor de la facultatea respectiva.

Pentru ca nu pot da alt exemplu decat cel al facultatii mele, unde sunt intr-o oarecare cunostinta de cauza, asociatia de la noi se chinuie cu treburi de genul balurilor de boboci, petreceri, sesiuni de comunicare si asa mai departe. Incercam sa rezolvam problema unui prapadit de chiosc in zona in care se tin cursurile si se fac laboratoarele, ne-ar interesa tot felul de proiecte legate de chimie si tot restul.

Ideea este ca fiecare asociatie se chinuie pentru plapuma ei si pentru studentii ei. Este necesar ca asociatia sa aiba personalitate juridica, pentru a inlesni multe formalitati. De multe ori, este nevoie si de ajutorul decanatului sau cel al asociatiei-mama, ca sa ma exprim asa, cea care are acces mai bun catre fonduri sau are mai multe usi deschise. Totul se bazeaza pe comunicarea intre studenti si reprezentantii de an (Atentie! Nu vorbesc despre indrumatorii de an, care sunt profesori, ci despre studentii care trebuie sa va reprezinte in cazul unor sedinte de Consiliu Profesoral). Acesti reprezentanti, la randul lor, mentin vie legatura cu presedintii asociatiei facultatii, presedinti care sunt membri "cu statut" ai asociatiei-mama. Asadar, este o constructie oarecum ierarhica, insa in folosul studentilor.

Daca nu stiati ca exista astfel de grupuri, interesati-va! Intrebati la secretariate sau uitati-va pe site-ul facultatii la sectiunea dedicata studentilor. Serios, va sfatuiesc sa va implicati! Mai mult decat timp, n-aveti ce pierde si veti vedea ca, intr-un final, timpul acela nu va fi, cu adevarat, aruncat. Este o investitie in voi insiva, pentru ca va dezvoltati niste abilitati de comunicare, de negociere si, uneori, chiar de oratorie. Este putin timp pe care-l dati de la voi pentru toata lumea.

Un "inteligent" spunea candva "Daca nu eu, atunci cine?" si, recunosc, sunt de acord cu el. Daca eu nu fac ceva, de ce sa ma astept sa faca altii? Vreau sa am un Bal al Bobocilor, vreau sa iasa bine, vreau sa ma simt bine atat eu cat si colegii mei! Pentru asta, ma implic! Imi tot spun ca m-am saturat sa stau cinci ore la coada pentru decontarea abonamentelor, sistemul trebuie schimbat! Atunci ne adunam la cateva furtuni de creiere si gasim o solutie, comunicam cu decanatul si rezolvam problema. Daca nu ma implic eu, daca nu-mi dau eu interesul, atunci cine?

Asociatiile studentesti sunt bune. Chiar cred asta, pentru ca am cunoscut fel si fel de oameni, am avut grija sa facem lucruri frumoase pentru colegii nostri, am ras, ne-am enervat, am improvizat si a iesit bine. Bineinteles, sunt si dezavantajele…Uneori se cere prea mult timp si se consuma prea multi nervi, apar atat de multe comentarii rautacioase din partea celor "din afara", dar satisfactia de dupa egaleaza totul, cel putin din punctul meu de vedere. Sunt multe de invatat, de la negocieri, pana la ascultarea colegului si a ideilor lui sau infruntarea reprosurilor celorlalti. Se depasesc anumite praguri personale, atat proprii, cat si ale celorlalti.

Speram sa pot scrie in asa fel incat urmatorul impuls al vostru ar fi sa gugaliti site-uri de asociatii, insa realizez ca totul tine de personalitatea fiecaruia si de cum stie sau doreste sa se implice. E alegerea voastra de facut, nu a mea. Eu deja am ales.

<inapoi la prima pagina