Editorial | Alexandra este alaturi de tine pe parcursul studentiei. Fie ca esti in eterna stresiune si trebuie sa faci fata examenelor sau daca pur si simplu te plictisesti intre doua cursuri, o ai pe Alex prin preajma ca sa-ti faca viata de student mai usoara!

<inapoi la prima pagina

Editorial / Al doilea student de provincie

Alexandra Batar

Cum spuneam intr-un material anterior, tu, cel venit din afara Bucurestiului, esti ceva mai cu motz decat un localnic. De ce? Pentru ca esti fortat sa inveti sa te descurci singur intr-un oras imens, in care nu cunosti prea multa lume si in care te lovesti de diverse idei, care mai de care mai colorate.

Studentii « de Bucuresti » nu inteleg, de aceea multi nu sunt de acord cu ce spun aici. Dar este cat se poate de simplu. Pleci cu geanta in spate si casa ta nu mai e a ta, pentru ca, atunci cand te intorci, stai 3 zile in regim hotelier. Pentru a intelege, studentul de Bucuresti va trebui sa plece si el intr-un oras si mai mare decat cel in care s-a nascut, in care nu stie pe nimeni si unde nu este asteptat in autogara. Dar, pentru ca nu-i oras mai mare ca Bucurestiul in care sa se vorbeasca exclusiv limba romana, studentul scapa de aceasta provocare.

Provincialul se mai lupta cu lipsa familiei si a stabilitatii oferite de parinti. Bineinteles, exista carduri si transferuri bancare, dar oricarui baiat ii este dor de o conversatie la o bere cu tata sau de mama care gateste ca nimeni alta ; oricarei fete ii va fi dor de privirea calda a tatalui cand o vede razand sau de mama, complicele ei dintotdeauna. Sunt detalii, lucruri care par lipsite de importanta, insa care se simt si se vad dupa o perioada de absenta.

Studentul de provincie trebuie sa invete sa-si gateasca, macar oua in tigaie si cartofi prajiti, pana vine pachetul de la mama. Trebuie sa cam invete sa spele haine, vase si sa se descurce singurel, pentru ca rasfatul matern a disparut aproape cu desavarsire. Poate de-asta e mai dulce cand te intorci acasa si mancarea e mai buna.

De esti in chirie, mai ai un prieten alaturi, ca doar nu te asezi cu oricine in apartament. Unde-s doi, puterea creste, se spune. Macar va pierdeti impreuna prin oras. La camin, gasesti oameni la fel de ratutiti ca si tine, care nu cunosc orasul si nu stiu din ce parte sa-l ia, gasesti alti tovarasi de suferinta. Si, din nou spun, macar va pierdeti impreuna prin oras.

Ori ca stai in chirie, ori la camin, vei avea de acceptat cea mai mare provocare a Bucurestiului : oamenii. Nu sunt capcauni, nu sunt nici excesiv de ospitalieri, pe alocuri, dar sunt bucuresteni. N-ar fi cu nimic deosebit de « ceilalti », daca noi insine nu i-am face astfel, daca noi nu i-am considera « altfel », mai fitosi sau modele pe care trebuie sa le urmam.

Primele zile la facultate sunt cam dificile. Te simti ca in clasa I, cand nici pe invatatoare nu o stiai, d-apoi alti copii. Dar cercurile vesele se creeaza rapid, chiar daca unele sunt trecatoare si abia mai tarziu se formeaza adevaratele grupuri. Gasesti bucuresteni, la inceput vor parea fitosi, pe parcurs vei vedea imaginea reala de oameni normali, insa cu alte perspective asupra vietii. Si nu doar ei, dar si colega de grupa din Pitesti, colegul de camera din Baia Mare sau cei trei cu care mai faci schimb de tigari, unul din Bistrita, altul din Ploiesti si celalalt din Alexandria.

Probabil asta te schimba: oamenii, contactul cu ei si cu limbajul lor diferit de al tau, alt idei sau mentalitati, alt stil de a purta o haina sau alta bautura pe care ti-o propune cineva si pe care n-ai fi incercat-o in veci, pentru ca nu erai curios. Oamenii, provinciali sau nu, te ajuta sa te adaptezi si sa cresti cumva, sa nu te mai simti mic si neajutorat ca-n prima zi, sa prinzi radacini si departe de casa.
Bucurestiul, orasul in sine, va parea mai mic odata ce-l inveti, va parea mai putin sufocant si galagios, daca tu si noii prieteni veti participa la zgomotul din jur si veti fi un alt puls al urbei.

<inapoi la prima pagina