Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Periodizarea literaturii slovace

Istoricii nationali sau straini realizeaza periodizarea literaturii, adica impartirea culturii literare si civilizatiei unui popor in etape distincte, in functie de anumite criterii de natura culturala, socio-politica sau istorica.

Aceste etape nu sunt strict delimitate, ci constituie categorii elastice, iar anii atribuiti fiecareia nu sunt exacti, ci doar orientativi. Asemanator literaturii cehe, cea slovaca este astfel impartita:

• Literatura veche (productii scrise si orale, ce stau la baza intregii literaturi nationale)

• Literatura medievala slavona (sec. 9-10)

• Literatura medievala latina (sec. 10-15)

• Literatura renascentista (sec. 15-17)

• Literatura Barocului (sec. 17-18)

• Literatura moderna

• Iluminismul

• Clasicismul (sec. 19)

• Romantismul

• Realismul

• Literatura interbelica