Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Instrumentele muzicale populare

Istoriografia consemneaza aparitia instrumentelor muzicale inca din cele mai vechi timpuri, in urma necesitatii omului din antichitate de a alunga spiritele malefice, de a comunica impreuna cu ceilalti indivizi ai comunitatii, de a-si exprima trairile, de a imita unele sunete din natura sau de a acompania practicarea unor ritualuri sau dansuri populare. Printre cele mai vechi se regasesc fluierele si alte instrumente de suflat, cele care dispun de coarde aparand mai tarziu si fiind o incercare de a imita instrumente culte.
O posibila clasificare a instrumentelor populare ar fi:

• de percutie (bicie): pukačka (pocanitoarea, care este un instrument
simplu din porumb), klepáč (un fel de toaca), klopačka (toaca);
• de ciupit (brhancie): drumbľa, prepelička;
• cu mecanism (s mechanizmom): rapkáč (risca, instrument folosit de mineri pentru semnalizare);
• care se zgaltaie (natriasané): kaluga (arcanul ciobanesc), bunkoš,
hrkadlo, zvonce (clopotei din aur, bronz, cupru, s.a.);
• de frecare (trecie): píla (joagar);
• cu aer (vzduchové): frndžadlo, hứkadlo, bič;
• cu ajutorul unei blani (blanozučné): tobe, buhai;
• cu coarde (stuňové): cimbal (tambal), citara (chitara), liptovski husle (vioara), žliapky (viori prevazute cu o cutie de rezonanta sub forma de rinichi, cu doua-trei strune), basa (contrabas);
• de suflat: pišťalky (fluier), gajdy (cimpoi), fujara (fluier foarte lung).

Muzica tiganilor, care traiau la periferia localitatilor slovace, auzita pana in ziua de azi in numeroase localuri, era cea mai renumita in acele vremuri. Interpreti care au ajuns in marile enciclopedii sunt: Cinka Panna (1710-1770), al carui taraf era prezent la mai toate curtile domnesti din intreaga Europa), Ján Bihardi si Josef Piťo, lautari renumiti in muzica culta pentru abilitatea lor de a interpreta lucrari ale marilor compozitori.

Coordonator sectiune: Madalina Marcu | Gavrila Bogdan + Asociatia Studentilor din Facultatea de Limbi Straine | Contact