Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Harta Slovaciei

[ + Apasati pe harta pentru vizualizarea in detaliu ]

Stat in Europa Centrala, detinand centrul geometric al Europei nu departe de orasul Kremnica, pe dealul Krabule, si insumand o populatie de5 400 000 de locuitori pe o suprafata de 49 036 kmp, Slovenska Republika/ Republica Slovaca se invecineaza in partea de nord-est cu Republica Ceha, in a carei alaturare forma, pana in ziua de 1 ianuarie 1993, Republica Cehoslovaca.

In partea de nord este marginita de Polonia, iar spre est se afla Ucraina.

Dunarea contureaza in partea de sud-vest granita cu tara a carei capitala este Budapesta, si anume cu Ungaria, granita care se prelungeste pe toata suprafata sudica a tarii.
Tot Dunarea este cea care uneste, in partea vestica, Slovacia de Austria.

Republica Slovaca infatiseaza un relief predominant muntos, dat, in vest, de Carpatii Mici/ Male Karpaty (768 m alt. max.), Carpatii Albi/ Biele Karpaty, putin mai inalti (cca 1000 m) si cu desfasurare mai mare, cuprinzand numerosi martori de calcare jurasice.

In partea de nord, se afla Muntii Tatra Inalta/ Vysoke Tatry, care detin cel mai inalt masiv cristalin din intregul sistem muntos al Carpatilor (vf. Gherlahovska, 2 655 m), cu forme glaciare bine dezvoltate si pastrate.

La sud de Tatra Inalta, intre raurile Vah si Hron, se gaseste masivul cristalin Tatra Joasa/ Nizke Tatry ( vf. Dumbier, 2 043 m ).

Un culoar tectonic orientat est-vest, drenat de raul Hron, desparte muntii din nord de Muntii Metaliferi ai Slovaciei, josi (alt. max. 1 477 m), de origine vulcanica.

In sud, se afla sectoare ale Campiei Dunarii si Campiei Tisei.

Principalul curs de apa este Dunarea (172 km pe teritoriul Slovaciei), care primeste o serie de afluenti, printre care Nitra, Hron, s.a.

Coordonator sectiune: Madalina Marcu | Gavrila Bogdan + Asociatia Studentilor din Facultatea de Limbi Straine | Contact