Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Folclorul literar in perioada latina sec al XIV-lea

Stratificarea sociala duce la diversificarea productiilor orale, fapt datorat diminuarii numarului de analfabeti. Dominate de cultul pagan, in special misticismul, productiile orale se vor imparti in genuri si specii folcloristice.

Un prim gen este poezia de ritual, determinat in mare masura d e religie. Cele mai multe poezii de ritual sunt inchinate sarbatorii nasterii lui Hristos, existand, astfel, si foarte multe rugaciuni. Daca in perioada anterioara existau versuri izolate, acum sunt poeme de larga intindere, care reprezinta izvorul viitoarelor colinde. Patrund si elemente realist-istorice, care se refera la luptele impotriva navalirilor otomane. Au si caracter educativ.

Poezia de ritual de iarna (Zimnỳ Cyklus) cunoaste doua etape:
• premergatoare sarbatorii Craciunului
• din timpul Craciunului

Poezia de Craciun este completata cu versuri din alta perioada a anului, care se recitau la rascrucea dintre ani (poezia de Anul Nou), prin care se implora forta divina pentru a da celor nevoiasi cele necesare traiului. Istoricii considera aceste texte ca fiind cronici ale sec. 10-15, perioada in care se constata o pauperizare determinata de navalirile otomane.

Ca poezie de ritual de primavara (Jarnỳ Cyklus) este cunoscuta “Morena” (o divinitate a mortii), in care oamenii credeau ca si in viata. Poezia este o implorare a zeitatii, deoarece cei mai multi mureau primavara.

Poezia de ritual de vara (Letnỳ Cyklus) cuprindea versuri concentrate asupra culegerii roadelor, dar si a fabricarii artizanale a bauturii alcoolice, preocupari insotite de cantece.
Poezia de ritual de toamna (Jesennỳ Cyklus) are un caracter mai optimist, cu versuri vesele, in care sunt proslavite roadele.

In proza, caracter folcloric are povestirea populara (µúdová rozprávka), ce are ca tema generala originea unor fenomene si a constituirii unor forme geologice (povestiri etiologice). In paralel cu acestea, circula povestirile demonologice, cere se refereau la fiinte supranaturale si care erau cel mai mult agreate de copii. Aceste povestiri nu trebuie confundate cu cele fantastice, care aveau ca tema dominanta lupta dintre bine si rau. Unele personaje erau malefice (zmei, draci, balauri), altele erau pozitive, si acestea din urma ieseau mereu invingatoare. Spre deosebire de cele demonologice, acestea se bazeaza pe o gradualitate, din care trebuie sa reiasa caracterul personajelor, si au o putere moralizatoare accentuata, intrucat adevarul si dreptatea sunt cele care inving.

Povestirile fantastice se impart in:
• cele inrudite cu povestirile etiologice – aflam modul in care au aparut micile orase, localitati rurale sau cetati feudale. Acest tip de povestire se numeste povestire locala.
• povestiri despre animale

Folclorul paremiologic se caracterizeaza prin ghicitori, proverbe si porecle. Acesta are un caracter individualist, intrucat sunt indicate calitatile individului (proverbe), defectele (porecle).
In secolul al 15-lea, se constata o tendinta de a transcrie si colectiona aceste productii, care circulau pe cale orala. Manuscrisele au constituit o cale de raspandire mai rapida, patrunzand in scolile confesionale.

Coordonator sectiune: Madalina Marcu | Gavrila Bogdan + Asociatia Studentilor din Facultatea de Limbi Straine | Contact