Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Folclorul la slovaci

Fiecare popor detine un patrimoniu cultural propriu, menit sa stea dovada noilor generatii a creativitatii, simtului estetic, identitatii etnice si bogatiei spirituale ale stramosilor lor. Valori spirituale, monumente, obiecte de arta si traditii se pastreaza si in Slovacia, stat situat in centrul Europei, de unde si avantajul de a mosteni comori culturale unice.
Stiinta care studiaza cultura populara materiala si spirituala poarta numele de Etnografie. Folclorul face parte din cultura populara si nu reprezinta, sub nici o forma, un sistem inchis, intrucat este perpetuat prin intermediul memoriei colective si permanent supus modificarii. Specific folclorului este caracterul anonim, stilizat si imbogatit de-a lungul timpului de generatii intregi, fapt ce determina existenta lui in mii si mii de variante.
Astfel, folclorul se imparte in:

• Slovesny (slovo = cuvant)
- rozpravky (= basme, povesti);
- poviedky (=povestiri);
- myty (= mituri);
- balady (= balade);
- ludove piesne (= cantece populare);
- hadanky (= ghicitori);
- prilovia (= proverbe);
- poreklada (= zicatori);
- riekanky (= jocuri de cuvinte).

• Hudobny (= muzica)
- ludove piesne
- hudobne ludove nastroje (= instrumente muzicale).

• Tanecny folklor (= dansul)
- ludove tance (= dansuri populare);
- ludove tanecne hry (= jocuri populare dansante).

• Zlorene ludove nejavy
- spolocenske obrady (= ritualuri) ;
- ludova magia (= magia populara).
Ultima categorie apare datorita imbinarii primelor trei forme de manifestari populare.

Coordonator sectiune: Madalina Marcu | Gavrila Bogdan + Asociatia Studentilor din Facultatea de Limbi Straine | Contact