Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Drapelul si imnul national

Steagul Republicii Slovace se compune din trei culori, aflate in pozitie orizontala, de sus in jos: alb, albastru, rosu. In partea stanga a steagului, este plasata stema nationala. Pe un fundal rosu, in partea de jos, stema tarii ilustreaza trei denivelari de culoare albastra, care reprezinta cele trei masive muntoase, Matra, Tatra si Fatra. Pe cel mai inalt dintre acestea, marca a Crestinismului, se afla crucea dubla, de culoare alba, a celor doi sfinti, Benedikt si Chiril.

Drapelul respecta aceeasi componenta a celor trei culori, insa difera pozitia, din cea orizontala, intr-una verticala, iar culorile, de la dreapta la stanga, sunt asezate astfel: alb, albastru, rosu.

Imnul tarii este o compozitie a lui Janko Matuska, sub numele “ Nad Tatrov Sa Blizka ” (‘Fulgera Deasupra Tatrei’).

Coordonator sectiune: Madalina Marcu | Gavrila Bogdan + Asociatia Studentilor din Facultatea de Limbi Straine | Contact