Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Dansul popular

Daca muzica este prilej de exprimare a trairilor sufletesti umane, dansul este menit sa o insoteasca prin miscari ritmate potrivite. Ca si muzica, face parte din practicarea si pastrarea unor traditii.Cele mai vechi dansuri populare sunt cele numite Chorovody, insotite de miscari lente, putin ritmate, desfasurate in linie dreapta, serpuita, in sir, cerc sau semicerc. Indiferent de deplasare, importanta este bataia pasului. Acest tip de dans se imparte in categorii, precum:

• de primavara - au loc in perioada cand natura se trezeste la viata. Fetele tinere sunt cele care le danseaza si sarbatoresc activitati precum semantul, plivitul, s.a.

• de societate - sunt dansate mai mult de catre cei adulti, iar cadenta melodiilor este relativ rapida, exprimand bucuria, buna dispozitie si vitalitatea. Dansul e insotit de naive jocuri comice de apropiere a baiatului de fata. Participantii danseaza in cerc, in care intra baiatul sau fata si isi alege persoana pe care o simpatizeaza, folosind o pernuta sau o batista. In cerc, cei doi se saruta, dupa care predau stafeta altora.

• Nuptiale - sunt dansurile nuntasilor, cu prilejul casatoriei unor tineri.

Alt tip de dans popular este Kolesá, in cerc si in ritm rapid si vesel. De regula, sunt interpretate de fete tinere in timpul pauzei de orchestra. Svadobne Kolesá se danseaza in jurul miresei, in timp ce aceasta este pregatita pentru ceremonialul de casatorie.

Dans ce reprezinta cultura barbateasca este Hajduchy sau Odzemoch, consemnat in anul 1514, cu ocazia executiei lui Gheorghe Doža. Provenind din dansurile valahe ale ciobanilor de la stana, este interpretat in zona de ses, folosindu-se diferite unelte specifice vietii pastoresti, precum fluierul, baltagul, biciul. Alt dans de acest tip este Verbunky, interpretat de recruti.Parové tance sunt cele dansate in perechi. Čardaš a fost considerat de tip unguresc, dupa ce a fost dansat, in 1837, la Teatrul din Bratislava, cu ocazia deschiderii acestuia. Cu toate acestea, e consemnat faptul ca, in Slovacia, a existat demult acest tip de dans, cu treceri de la ritm lent, la ritm mai accelerat si apoi din ce in ce mai rapid. Polka este considerat, altaturi de Čardaš, un dans popular cult, preluat de slovaci. Au existat si dansuri populare ale celor mici, prin care se imitau diferite animale. Astazi, dansurile populare au loc doar prin prezenta ansamblurilor folclorice.

Coordonator sectiune: Madalina Marcu | Gavrila Bogdan + Asociatia Studentilor din Facultatea de Limbi Straine | Contact