Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Credinte si ritualuri

Traind in mijlocul naturii, oamenii din antichitate elaborasera un sistem de practici magice, intocmai pentru a dobandi protectie in fata catastrofelor sau intemperiilor naturale, a sufletelor celor morti si impotriva spiritelor rele. Vechii slavi de acum 2000 de ani, ce constituiau triburile Wanája, Senónia, Zerinana, Venetti sau Váni, venind din Asia Centrala si stabilindu-se in Europa, au intrat in contact cu mitologia etrusca romana, greaca si germanica. Ulterior venirii sarmatilor, scitilor, avarilor, alamilor, hunilor si tatarilor, a avut loc un amestec de mitologii si credinte.

Ocupatia de baza a slavilor era agricultura, fapt ce a determinat ca si zeii acestora sa aiba tangenta cu aceasta indeletnicire. Zeul bun, la slavi, poarta numele de Belbohovia (belboh= bun), iar fortele raului erau reprezentate prin Èernobohovia.

Zeitatea suprema era Svantovít, zeul recoltei, belsugului, dar si al razboiului, caruia ii este dedicat un templu la Arcona, ce a fost, insa, distrus de danezi in anul 1168.
Al doilea zeu, ca marime, este Svaro¾ik, fiul zeului Zvarog, zeul cerului si al focului ceresc, si isi avea templul undeva in Germania, la Retra, care a ars complet in anul 1068. Murea anual si renastea cam in perioada sarbatoarei de azi a Craciunului.

A treia zeitate era Perún/ Parom, care este similar cu Jupiter/ Thor, zeul fulgerului.
In trecut, impartirea anului nu se facea in patru anotimpuri, ci doar in doua, vara si iarna. In muncile agricole, ei se ghidau dupa ciclicitatea manifestarilor meteorologice sau dupa plecarea si sosirea pasarilor migratoare, care, potrivit traditiei, iarna, purtau sufletele celor morti spre alte zari si erau inapoiate le inceputul verii. Astfel, oamenii eru feriti de spiritele rele in perioada cunoscuta sub denumirea Strid¾ie dni (= zilele negre). Inceputul si sfarsitul unui sezon erau anuntate de ¾réci (= preoti). Sarbatorile anuale incepeau in ajunul solstitiului, cu asa-zisa sarbatoare Svat-veèera (= cina sfanta).

Perspectiva pe care o aveau slavii asupra cerului era aceea ca cerul este diferit de Rai. Cerul era al norilor, despartit de Rai prin bolta cereasca, in spatele careia se afla neviditeµno (= partea nevazuta), care era considerata de slavi a fi din cristal, de unde si expresia asupra spatiului, adesea intalnita in basmele populare slovace, de ‘padure de sticla’. Cand cerul era curat, se vedea bolta presarata cu diamante si stele de aur, in spatele careia se afla cetatea ascunsa, Raiul, in care convietuiau zeii. Raiul era vazut ca un loc inzestrat cu lunci permanent verzi, abundand in flori multicolore, fructe coapte si intinderi nesfarsite de paduri. Era crezut faptul ca zeii traiau aici impreuna cu sufletele nenascute ale celor mici, dar si cu cele ale mortilor, ce au trecut pragul purificarii.

Viziunea slavilor asupra lumii se schimba in urma adoptarii Crestinismului, in secolul al 8-lea. In 826/ 828, este sfintita prima biserica de pe teritoriul Slovaciei, cea de la Nytra.

Patrunderea lui Chiril si Metodiu pe teritoriul Moraviei (863) duce la crearea unei episcopii de sine-statatoare, care obtine dreptul de a practica liturghia in limba veche slava (882). Credinta crestina patrunde treptat in viata cotidiana a protoslovacilor, inlocuind vechile ritualuri cu cel crestin si practicile acestuia. Astfel, sensul unor cuvinte ajunge sa se schimbe. Au noi intelesuri cuvintele ‘boh’, ‘svätỳ’, ‘duch’, ‘kaja» sa’. Prin cuvantul ‘boh’ nu mai este denumita o zeitate din panteonul slav, ‘svätỳ’ nu mai are intelesul de ‘luminos’, ci de ‘sfant’, ‘duch’, care avea sensul de ‘spirit rau sau bun’, inseamna acum ‘duh’, iar ‘kaja» sa’ are acum intelesul de ‘a se cai’, si nu de ‘a cere’. Alte cuvinte patrund prin Crestinism in vocabularul slovacilor: ‘hrie¹nik= pacatos’, ‘zákonnik= canon’, ‘muèenik= mucenic’, ‘milosrdnỳ= milostiv’, ‘om¹a= liturghie’, ‘pápe¾’.

In 1092, au fost stabilite sarbatorile de catre biserica crestina, cam in forma pe care o au astazi. Templele slavilor au fost distruse sau convertite la Crestinism, zeitati precum Belbohovia au fost inlocuiti cu sfintii, iar Èernobohovia au fost asimilati dracilor (èert). ®reci au fost inlocuiti cu preotii, iar cornul abundentei zeului Svantovít a incetat a mai fi impodobit cu ofrande. Mitologia slava s-a pastrat prin unele sculpturi dedicate lui Svantovít, la templul din Altertinchen si Bergen.
Ritualuri care nu au fost anihilate de adoptarea Crestinismului sunt: Morena/ Murjena, Vajano, Turíce, Rusalí.

Coordonator sectiune: Madalina Marcu | Gavrila Bogdan + Asociatia Studentilor din Facultatea de Limbi Straine | Contact