Aceasta pagina isi propune sa va familiarizeze cu Slovacia, una dintre cele mai frumoase tari din centrul Europei. Speram ca aceasta pagina sa vina in ajutorul tuturor slovacilor din Romania dar si elevilor care studiaza limba slovaca.

Biserici monument

Scurta caracterizare:

Tvrdošin

Biserica din Tvrdošin

• Hervartov – Biserica Romana a Sf. Francis de Assisi. Este cea mai veche biserica din lemn de pe teritoriul Slovaciei, construita cam in 1500. Interiorul a fost creat in 1665, si include impresionante fresce romane.
• Hraničné – aici, se regaseste Biserica Fecioarei Maria (1785), care a servit atat religiei rasaritene, cat si calei catolice.
• Svätỳ Kríž – in general, in regiunea Paludza, se intalnesc cele mai multe biserici subordonate articolelor imparatului Leopold I . Aici se intalneste una dintre cele mai largi biserici din Europa Centrala (1773-1774). Ocupa o suprafata de 658 mp. In 1982, a fost mutata si reconstruita.
• Istebné (1686) si Leštiny (1688) – se intalnesc alte biserici subordonate acestor articole di Orava, care sunt mai mici si cu foarte multe influente populare. Biserica din Leštiny a fost foarte bine pastrata, in forma aproape autentica, si prezinta o impresionanta gama de picturi. Cea din Istebné detine un splendid altar din lemn policrom.
• Kežmarok – consemnata in 1717, singura din acestea care are peretii tencuiti. 4000 de persoane ar putea incapea in interiorul impresionant in stil baroc al acestei biserici.

Biserica din Kežmarok

• Hronsek – dateaza din 1725-1726, cu puternice influente puritane.
• Brežany – este Biserica Sf. Luca (1727).
• Bodružal – o larga biserica, in forma tipica celor din estul Slovaciei. Dateaza din 1658 si este dedicata Sf. Nicolae.
• Hunkovce – este Biserica inchinata Mortii Maicii Domnului, si a fost construita la sfarsitul secolului al 18-lea.
• Frička – Biserica Sfantului Arhanghel Mihail, care dateaza din secolul al 18-lea. Interiorul adaposteste un iconostas din secolul al 19-lea, iar altarul dateaza din 1716.

Dobroslava

Biserica Ortodoxa din Dobroslava

• Jedlinka – Biserica Greceasca a Catolicismului aflata sub protectia Maicii Domnului (1763). Este biserica tipica celor din est, cu trei turnuri indreptate spre vest. Interiorul este in stil Baroc.
• Kalná Roztoka – Biserica Sf. Baziliu, ce dateaza din secolul al 18-lea. Este una dintre putinele biserici tencuite.
• Inovce – Biserca Sf. Mihail (1863), cu doua turnuri indreptate spre vest si est. Partea de est prezinta trasaturi ale bisericilor ruteno-ucrainene din Slovacia.
• Kožuchovce – Biserca Sf. Nicolae (1741). Astazi, se afla la Muzeul Sovac din Košice.
• Kožany – biserica ce a fost consacrata Intalnirii Domnului cu Simon. A fost ridicata in a doua jumatate a secolului al 18-lea.
• Korejovce – Biserica Maicii Domnului (1764). Cele trei turnuri caracteristice stilului rasaritean simbolizeaza Sfanta Treime. Langa biserica, se afla o clopotnita din lemn cu trei clopote, ce dateaza din 1769, 1771, 1835.
• Ladomirová – Biserica Sf. Mihail (1742), cu o clopotnita si imprejmuita cu un vechi cimitir, ce prezinta interesante cruci din lemn, metal si piatra.
• Krivé – Biserica Sf. Luca (1826), in stil Bizantin.
• Krajné Čierno – bisericuta din secolul al 17-lea, cu un impresionant sanctuar, ce infatiseaza coborarea lui Iisus de pe cruce.
• Lukov-Venécia – Biserica Sfintilor Cosma si Damian (1708-1709), cu un design arhitectural mai putin traditional.

Biserica Sfintilor Cosma si Damian

• Matysová – Biserica Sfintilor Matei si Gheorghe. Iconostasul, ce dateaza din secolul al 18-lea, este, astazi, expus la Muzeul de Arhitectura Populara din Stará Ľubovňa.
• Nižnỳ Komárnik – biserica sub protectia Maicii Domnului (1938). Din punct de vedere artistic, este una dintre cele mai frumoase cladiri din Slovacia.
• Nová Sedlica – Biserica Arhanghelului Mihail (1764), care a fost transportata la Muzeul Etnografic din Humenné (1977).
• Nová Polianka – bisericuta din perioada anului 1766. Actualmente, este situata la Muzeul in aer liber Ucrainean-Ruten din Svidník.
• Mikulašová – biserica specifica secolului al 18-lea, inchinata protectiei Maicii Dmnului, mutata, in 1926, in apropierea bailor termale Bardejov.
• Miroľa – biserica sub protectia Maicii Domnului (1770). Prezinta, in zona superioara, un iconostas remarcabil, infatisand apostoli si profeti.
• Vyšnỳ Komárnik – una dintre cele mai recente biserici, construita de locuitorii satului, in 1946.
• Ruskỳ Potok – Biserica Arhanghelului Mihail, ce dateaza din secolul al 18-lea si detine o impresionanta colectie de carti religioase din secolul al 17-lea, ce au fost editate in alfabetul chirilic la Ľvov sau alte regiuni ucrainene.
• Šemetkovce – Bisericuta Crestina a Sf. Arhanghel Mihail (1752), alaturi de care se afla si o clopotnita.

Potoky

Biserica din Potoky

• Ruská Bystrá – Biserica Sf. Episcop Nicolae, ce a fost construita la inceputul secolului al 18-lea, cu interiorul in stil Baroc si Rococo.
• Uličské Krivé – biserica dedicata Sf. Arhanghel Mihail, dateaza de la inceputul secolului al 18-lea si dispune de un impresionant interior larg, in stil Baroc.
• Topoľa – biserica dedicata Arhanghelului Mihail (1700); este una dintre cele mai vechi biserici de lemn ale ritualului Bizantin.
• Tročany – Biserca Sf. Luca, consemnata in perioada secolului al 15-lea si inceputul celui de-al 16-lea; este una din bisericile tripartite specifice zonei estice ale Slovaciei.

Coordonator sectiune: Madalina Marcu | Gavrila Bogdan + Asociatia Studentilor din Facultatea de Limbi Straine | Contact