Editorial | Salut! Sunt Bogdan, un tanar oarecum normal, bastinas in patria noastra. De obicei sunt un pasnic privitor al stirilor TV si cititor al presei dar de cand lumea s-a intors pe dos, m-am hotarat sa-mi iau inima-n dinti si sa va scriu despre o alta Romanie a tinerilor...

< Inapoi la cuprins

Editorial / Ghidul fostului securist

- ghid comportamental de buzunar -

Prezenta lucrare este un ghid de bune maniere in deconspirare si se adreseaza unui public avizat de peste 13.000 de fosti colaboratori ai fostei Securitati, membri marcanti ai scenei socio-culturale contemporane.
Acest ghid este elaborat de tineri si nu isi propune sa judece sau sa genereze un sentiment de discriminare in randul fostilor securisti. Ghidul este unul de informare si consiliere, identificand si propunand comportamente publice demne de un securist modern, european dintr-o tara membra NATO.
Lucrarea vizeaza patru etape din viata securistului mioritic: conspirare, predeconspirare, deconspirare si postdeconspirare.

A. CONSPIRAREA - comportamente, viziuni, atitudini, expresii uzuale folosite la „munca” in perioada comunista:

Expresii de zi cu zi:
- „l-am vazut in timp ce vorbea cu...”;
- „a spus despre partid ca...”;
- „a folosit expresii licentioase la adresa Tovarasului Nicolae Ceausescu”;
- „l-am auzit in timp ce isi exprima iubirea carnala fata de Tovarasa Elena”.

Expresii in deplasari:
- „l-am auzit vorbind cu un tovaras capitalist”;
- „a avut un comportament de capitalist decadent la petrecerea cadrelor”;
- „a spus ca Tovarasul Nicolae Ceausescu este un cismar”;
- „a adus banane, ness si KENT in tara”;
- „l-am vazut in timp ce cumpara doua perechi de blugi (securistul fashion stylist)”;
- „a luat un video si doua casete cu filme de calitate indoielnica (securistul critic de film)”.

Expresii la scoala:
- „a scris o compunere malitioasa despre magistrala albastra”;
- „eseul despre partid avea caractere ironice”;
- „i-a cerut prietenia unei fete dintr-o tara capitalista”.

B. PREDECONSPIRAREA - comportament si declaratii inainte de deconspirare:

- „sa nu luam totusi o decizie pripita”;
- „sa stam totusi linistiti si sa ne vedem de treaba”;
- „sa nu facem mai mult rau” - expresie deja folosita de doamna Ecaterina Andronescu;
- „avem alte probleme mai importante”;
- „poate ca nu e o idee buna”;
- „pe vremea aia, toata lumea lucra cu securitatea - expresie deja folosita de domnul Dan Voiculescu”;
- „da-mi dosarul si il fac public” - expresie deja folosita de domnul Traian Basescu;
- „imi tai mana dreapta, in direct la televizor, dacă se va dovedi că am semnat o nota informativa sau un angajament cu Securitatea” – expresie deja folosita de domnul Corneliu Vadim Tudor;
- „mai copii, voi nu intelegeti cum era pe vremea aia” – Mitica Dragomir
- „am facut demersuri la Colegiu pentru a determina existenta si natura presupuselor documente. Daca exista, le voi face publice” – Mona Musca
- „sa moara mama daca am facut eu politie politica” – auzita la un meci de fotbal;
- “nem tu dom” – expresie propusa pentru securistii minoritatilor

C. DECONSPIRAREA – cum trebuie sa se comporte un fost securist atunci cand este deconspirat

a) demn
- „ma retrag din viata publica si imi cer scuze victimelor si persoanelor afectate de activitatea mea”
- „am opus rezistenta si nu am cedat” – dosarul este fabricat

b) degajat
- „am colaborat in interesul tarii” (si Partidului Comunist Roman)
- „am aparat tara, am facut un lucru bun si nu politie politica”
- „oricum, erau note foarte cuminti si pozitive”

c) combativ
- „CNSAS e un instrument de santaj”
- „decizia CNSAS este eronata”
- „sunt cel mai "pur" om din tara asa”
- „verificati-l si pe Basescu” - expresie deja folosita de domnul Dan Voiculescu

d) milostiv:
- „de ce vreti sa-mi faceti rau?”
- „am gresit, suntem oameni”
- „nu mai fac, a fost o slabiciune”
- „sunt si am fost victima unui santaj in toti acesti ani”
- „sunt mahnit, sunt atacuri nedemne si murdare la adresa mea...”
- „daca stai intr-un apartament de trei camere si nu faci parte dintr-o gasca, esti incomod” – expresie deja folosita de Mona Musca

D. POSTDECONSPIRAREA – cum trebuie sa se comporte un securist dupa ce a fost deconspirat.

In aceasta rubrica, le sugeram fostilor securisti sa renunte la toate functiile publice detinute, sa profite acum de atmosfera placuta din Romania si sa se mute dupa plac, la munte sau la mare. Cei care mai au un gram de constiinta ar trebui sa isi ceara scuze publice si sa fie fericiti pentru ca statul roman le va plati in continuare pensiile.

Tinerii din aceasta tara isi doresc sa intre in Uniunea Europeana mandri de tara lor si cu o clasa politica curatata de petele trecutului. La 16 ani de la Revolutie, a sosit vremea adevarului:

Tu ce ID ai?

VERSIUNEA PRINT > Download GHID - ZIP | > Download GHID - PDF