Editorial | Salut! Sunt Bogdan, un tanar oarecum normal, bastinas in patria noastra. De obicei sunt un pasnic privitor al stirilor TV si cititor al presei dar de cand lumea s-a intors pe dos, m-am hotarat sa-mi iau inima-n dinti si sa va scriu despre o alta Romanie a tinerilor...

< Inapoi la cuprins

Generatia asteptata... la cimitir

Editorial / Generatia asteptata... la cimitir

Un omagiu adus selectiei naturale la romani

Bogdan Gavrila

O tema iubita de opinia publica in aceste zile de amurg pentru fostii comunisti este celebra telenovela a "deconspirarii" celor care au facut politie politica. O mica privire peste presa de peste zi te lasa cu un gust amar, dar cu o gura larg cascata: politicieni, oameni de afaceri, doctori, profesori si chiar elevi de liceu sau scoala generala, care au colaborat cu fosta securitate. O societate bolnava, care putrezea inca din pruncie si avea sa imbatraneasca foarte urat.

Romania 2007 - au trecut ani si viata s-a schimbat. Oamenii tineri au invatat sa faca compromisuri, dar, pe masura ce compromisurile i-au facut mai puternici, au gasit puterea sa incerce un nou gust: al verticalitatii, al basmalei curate, al capului sus si al gandului ca au un trecut fara rapoarte la partid. Oamenii tineri au descoperit ca mai au un avantaj: nu sunt santajabili cu dosarul si nici indoctrinati sa respecte ordinele venite de la partid. Au trecut 17 ani de cand rusii ne-au "eliberat" de Ceausescu si au trecut 17 ani pentru ca tinerii iesiti pe strazi la "revolutie" sa invete secretele si temerile sobolanilor rosii, care rodeau de zor la principiile acestui popor.

Programa scolara, in tot acest timp, a fost tare incarcata: lectii de sport si fugareala in Piata Universitatii, lectii de cultura civica de la mineri (din ciclul "Cum sa plantezi o floare in fata Teatrului National), lectii de stat la coada pentru vize sau, mai nou, celebrele cursuri de badaranie televizata in fata maibahului. Multi insa au reusit sa iasa din sistem, multi au inchis televizorul la ora 5, au pus mana pe carti, au iesit in fata blocului sa planteze un copac si au mers la biserica sa aprinda o lumanare.

Destinul are sa le faca dreptate pentru nedreptatile indurate. In aceste zile ei adulmeca aerul schimbarii. De data asta stapanesc arta razboiului si au armele. Multi interiorizeaza simbolul vulturului bicefalic intors atat spre rasarit, cat si spre apus. Zile de glorie au sa urmeze pentru cei care vor incrunta privirea si vor ridica securea comunista, inca infipta in ranile poporului roman.

Cred ca societatea civila din Romania beneficiaza din plin de avantajele selectiei naturale, iar bula de aer oferita de CNSAS prin deconspirarea fostilor securisti este inca un motiv in plus pentru a-i conduce pe ultimul drum pe cei care ne-au tinut in urma timp de 60 de ani. Personalitatile publice, inaltii functionari si magistrati, profesorii si jurnalistii care au parazitat si ucis sistematic spiritul unei natiuni latine prin aburii de vodca ieftina mai au dreptul la o ultima coliva din partea statului roman. Steaua lor rosie sta sa apuna intr-un namol urat mirositor, improscata fiind de sufletele celor prigoniti pe rand, fie in frigurile siberiene, fie la constructia marelui canal. Aceasta este generatia asteptata... asteptata la cimitir.

Pentru crimele savarsite, pentru familiile destramate, pentru copiii pervertiti si pentru spiritele stinse, acesti oameni nu isi vor gasi locul in istorie decat ca o pata mare de cerneala raspandita pe mai multe file imbacsite.

E dimineata si soarele sta sa rasara. Sunt pregatit pentru lumina. Tu esti?

TRIMITE EDITORIALUL

PRIETENILOR TAI