Limba neerlandeza este o limba germanica înrudita cu germana si engleza. Ca limba materna este vorbita de catre 22 milioane de europeni: în jur de 16 milioane în Tarile de Jos si peste 5 milioane în Belgia. Se mai vorbeste si intr-o regiune din nordul Frantei.

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Ziare,Radio/TV | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

< BACK TO INDEX

Turism

Tarile de Jos si Flandria au fost de-a lungul timpului subiectul multor picturi. Sunt dintre cele mai colorate tari din lume iar se gaseste aici câmpuri imense de flori, muzee faimoase, puburi, restaurante si magazine elegante. Fiindca cea mai mare parte din Tarile de Jos si Flandria este foarte urbanizata, orasele deosebite reprezinta atractia principala. Nu ratati o vizita la Amsterdam, Bruxelles (Brussel), Haga (Den Haag), Antwerpen, Brugge, Utrecht, Maastricht, Leuven, Rotterdam, Gent, Delft ...

Amsterdam
Amsterdam poate fi vazut în toata splendoarea sa mai degraba noaptea, când toata lumea iese în oras. Ceea ce te surprinde imediat este cât de deschisi si prietenosi sunt oamenii. Seara, aerul este îmbibat de un miros dulceag, nimic altceva decât fum de tigari cu marijuana. Amsterdam ramâne un oras liberal, în care la iesirea dintr-un muzeu te asteapta un 'coffee-shop', unde se vând tigarile.

Strazile din Amsterdam sunt întesate de biciclete. Majoritatea cladirilor nu au jaluzele, iar prin geamurile poti vedea angajatii lucrând la computer. Ziua orasul poate fi strabatut pe jos fara probleme. Asa te plimbi usor la piata de flori de pe canalul Singel, si Oudezijds Voorburgwal, cartierul în care se afla cele mai vechi case traditionale din oras.

Bineînteles trebuie sa vezi Muzeul Van Gogh, unde sa gasesc tablouri, desene si scrisori ale celebrului artist olandez, si lucrari ale altor maestri. Alte atracti sunt Rijksmuseum, unde se afla o vasta colectie de arta, si Stedelijk Museum, cu o colectie importanta de arta moderna.

Brussel

Inima europei este un oras oficial bilingv: cele doua limbi oficiale sunt franceza si neerlandeza în întreaga regiune. Brussel este capitala tripla: una din cele trei capitale ale Europei (împreuna cu Luxemburg si Strassburg), e capitala Belgiei federale, si de asemenea capitala Regiunii autonome Brussel. Este un oras cosmopolit, chiar xenofil.

Centrul orasului este împartit în vechiul centru al orasului medieval flamand, Orasul de Sus, si cel de Jos. Orasul de Sus este un conglomerat de baruri, restaurante si muzee. Aici se afla cele mai cunoscute repere turistice: de Grote Markt, în stil gotic flamboiant, si fântâna Manneken Pis. Orasul de Jos se lauda cu Palatul Regal si multe cladiri din secolul 18, construite în stil neo-classic în perioada austriaca.

Cu o arhitectura deosebit de eleganta Brussel este considerat în prezent printre cele mai frumoase capitale din Europa de vest. Dar sa nu uitam ca este si faimos datorita delicioasei sale ciocolate! Opreste-te la una din cafenele si savureaza farmecul divin de ciocolata belgiana la nesfârsit.