Limba neerlandeza este o limba germanica īnrudita cu germana si engleza. Ca limba materna este vorbita de catre 22 milioane de europeni: īn jur de 16 milioane īn Tarile de Jos si peste 5 milioane īn Belgia. Se mai vorbeste si intr-o regiune din nordul Frantei.

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Ziare,Radio/TV | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

< BACK TO INDEX

Tarile de Jos si Belgia

Din vechime, teritoriul ce astazi cuprinde Tarile de Jos si Belgia a purtat denumirea de 'tarile de jos'. Dintre cele doua, īnsa, doar prima i-a ramas fidela (ganditi-va pentru o clipa la termenul uzitat īn limba romana: 'Regatul Tarilor de Jos'). Denumirea de 'Flandra' īsi are, se pare, originea īn cuvantul 'flauminga', care īn germana veche semnifica 'tinut inundat'. Ambele tari au deschidere la Marea Nordului, o prezenta ce le-a influentat atat conditiile naturale cat si cultura, implicit limba.

Regatul Tarilor de Jos si Flandra

Mai multe informatii despre istoria si cultura Tarilor de Jos sunt disponibile pe Internet. Iata doar cateva exemple:

* Online syllabus 'Landeskunde' departamentul de limba Neerlandeza, Universitatea de Viena (in neerlandeza)
* Taalunieversum (in neerlandeza)
* History of literature in the Dutch language (in neerlandeza).