Limba neerlandeza este o limba germanica înrudita cu germana si engleza. Ca limba materna este vorbita de catre 22 milioane de europeni: în jur de 16 milioane în Tarile de Jos si peste 5 milioane în Belgia. Se mai vorbeste si intr-o regiune din nordul Frantei.

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Ziare,Radio/TV | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

< BACK TO INDEX

Neerlandeza afara de Europa

În afara Europei se vorbeste limba neerlandeza în primul rand în Surinamul (ca limba oficiala) si Antilele Olandeze, precum si în unele comunitati din Indonezia (fosta colonie olandeza).

'De landing van Jan van Riebeeck (1619-77) 6 April 1652, 1850',
Charles Bell II, www.zuidafrika2006.nl

Afrikaans
Limba ce poarta în Africa de Sud denumirea de 'Afrikaans', iar în afara granitelor acesteia în scopul unei identificari mai precise, cea de 'Zuid-Afrikaans' ('zuid' = sud, în neerlandeza), a evoluat din neerlandeza secolului XVII. În 1652, în zona Capului Bunei Sperante, s-a fondat o colonie olandeza, al carei prim guvernator a fost Jan van Riebeeck. Acesta împreuna cu oamenii sai vorbeau neerlandeza sudica, influenta înca observabila uneori în limba afrikaans de astazi. Totusi, înca din secolul XVII, începe sa-si faca aparitia scindarea între limba standard si cea vorbita. În prezent, deosebirile dintre cele doua sunt evidente. Gramatica limbii afrikaans este, de exemplu, mult mai simplificata decat cea neerlandeza. Dar, odata cunoscute aceste diferente, un olandez nu ar mai întampina mari dificultati în lectura sau priceperea limbii afrikaans si viceversa.