Limba neerlandeza este o limba germanica înrudita cu germana si engleza. Ca limba materna este vorbita de catre 22 milioane de europeni: în jur de 16 milioane în Tarile de Jos si peste 5 milioane în Belgia. Se mai vorbeste si intr-o regiune din nordul Frantei.

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Ziare,Radio/TV | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

< BACK TO INDEX

Despre Neerlandeza

Limba neerlandeza este o limba germanica înrudita cu germana si engleza. Ca limba materna este vorbita de catre 22 milioane de europeni: în jur de 16 milioane în Tarile de Jos si peste 5 milioane în Belgia. In plus, se vorbeste aceasta limba intr-o regiune din nordul Frantei.

Denumirea oficiala a limbii este 'Nederlands', chiar daca mai sunt vehiculati si alti termeni precum 'Hollands' sau 'Vlaams'. În consecinta, echivalentul oficial în limba romana ar trebui sa fie 'neerlandeza'.

Dialecte
În Olanda, numarul dialectelor este destul de scazut, o regiune bogata în aceasta privinta fiind totusi Limburg. Vorbitorii de dialect stapanesc de asemenea (într-o oarecare masura) si limba standard. Aceasta din urma cunoaste însa, în aspectul sau vorbit, influente regionale:

* în sudul Olandei, consoana 'g' este mai putin sonora decat în vest sau nord;
* în regiunea nord-estica, 'n-ul' din cadrul terminatiei '-en' este pronuntat mai clar decat în restul tarii.

Belgia se poate considera mai bogata în dialecte. Desi flamanda nu poate fi interpretata drept un dialect propriuzis, anumite cuvinte sau constructii frazeologice ce îi sunt specifice nu pot fi regasite în spatiul olandez. În ciuda acestora, diferentele nu sunt atat de semnificative încat sa se poata vorbi de existenta a doua limbi distincte.

Neerlandeza si alte limbi
În Belgia, pe langa neerlandeza, mai sunt vorbite franceza si germana. De asemenea, în Olanda mai poate fi întîlnita frizona, care nu reprezinta vreun dialect al germanei, englezei ori neerlandezei ci este o limba de sine statatoare. Locul ocupat de catre neerlandeza în cadrul familiei limbilor germanice reiese din urmatoarea schema:

Germanic languages: Dutch below West Germanic, between Frysian and Hoch-Deutsch

Prin comparatie cu limbile germanice care îi sunt cele mai apropiate, engleza si germana, neerlandeza se situeaza pe o pozitie mediana. Mai mult chiar, ea prezinta anumite trasaturi comune cu fiecare din cele doua limbi.