Aceasta lectie de istorie, incearca sa va prezinte concret faptele si intamplarile celui de-al doilea razboi mondial, date despre partidele politice si rolul lor in viata societatii contemporane, date despre personalitati si evenimente istorice care au schimbat lumea.

Petru Maior

(1761-1821)

Petru Maior este un istoric de formație modernă, un cercetător pasionat și un dascăl de vocație, având studii teologice la Roma și studii de științe juridice la Viena. Pe planul gândirii sociale, Maior are o poziție reformist-moderată, este încrezător în iosefinism; în istoriografie și lingvistică a enunțat teze îndrăznețe, susținute de o documentație amplă, cu privire la originea poporului român și la caracterul latin al limbii române.

Lucrarea fundamentală a lui Maior este Istoria pentru începuturile românilor în Dachia, publicată în 1812. Demonstrația sa istorică avea o finalitate științifică (respingerea tezelor ce negau originea latină și continuitatea românilor) și una politică (repunerea românilor în drepturi egale cu celelalte națiuni din Transilvania). O altă lucrare monumentală a sa este Istoria bisericii românilor, tipărită parțial în 1813, dar nedifuzată. Este publicată integral abia în 1995. Personalitate puternică, aflată în conflict cu autoritățile politice ale Principatului, dar și cu cele ecleziastice, Maior a avut o contribuție majoră în combaterea tezelor care deformau adevărul istoric despre formarea poporului român, angajându-se într-o confruntare deschisă cu unii istorici maghiari și germani - Fr. Joseph Sulzer, I.C.Eder, Bolla Marton, I. Chr. Engel. Acești istorici sunt cei care susțineau că triburile ungare, la pătrunderea lor în Transilvania, ar fi găsit o “terra deserta” (un pământ nelocuit), iar românii ar fi imigrat în acest spațiu abia în decursul secolelor XII-XIII.

Maior constată că “fără nici o dovadă” acești “scriitori străini” inventează și difuzează istorii fanteziste (“născociri”) despre poporul român, “ba de la o bucată de vreme, pre cum măgariu pre măgariu scarpină, așa unii de la alții împrumutând defăimările, fără de nici o cercare a adevărului, de iznov le dau la stampă (la tipar); și cu cât românii mai adânc tac, nemica răspunzând nedrepților defăimători, cu atâta și mai vârtos se împulpă pre români a-i micșora, și cu volnicie a-i batjocori”.

După cum rezultă din acest text, Maior este preocupat de imaginea românilor în opera scriitorilor străini, fiind conștient de însemnătatea acestei imaginii în epoca scrisului, când “defăimările” circulă de la un autor la altul și se impun în stratul culturii savante, răspândindu-se apoi și în cercuri mai largi. Înțelegând forța acestor etichete și stereotipii negative, Maior avertizează că acest deficit de imagine poate avea consecințe politice durabile, dacă românii “tac” și nu răspund “nedrepților defăimători”, care urmăresc “a-i micșora” și “a-i batjocori”, adică a le crea o imagine defavorabilă în reprezentarea pe care și-o formează despre ei lumea civilizată (sau opinia publică, am zice azi). Se subînțelege că românii nu mai trebuie să “tacă” în privința acestor agresiuni istoriografice și informaționale. Dar, pentru ca românii să poată “răspunde” credibil acestor “defăimări”, ei trebuie să dispună de o intelectualitate capabilă să “cerceteze adevărul”, să impună “dovezile” istorice, să câștige credibilitate în disputele științifice, dar și în confruntările politice ale momentului. Putem conchide că Maior, spirit modern și lucid, era conștient de efectele manipulatorii pe care le urmăreau autoritățile Transilvaniei și Curtea de la Viena.

Petru Maior este cel care a formulat teza că limba română s-a format din latina vorbită (vulgară), nu din cea scrisă (clasică). Este și el un adept al purismului și a susținut necesitatea de a elimina elementele nelatine din limbă.

Documentatie elaborata de Mihai Panait