Aceasta lectie de istorie, incearca sa va prezinte concret faptele si intamplarile celui de-al doilea razboi mondial, date despre partidele politice si rolul lor in viata societatii contemporane, date despre personalitati si evenimente istorice care au schimbat lumea.

Gheorghe Șincai

(1754-1816)

Gh. Șincai este unul dintre cei mai activi și mai productivi reprezentanți ai Școlii Ardelene. El a asimilat o bogată cultură clasică, teoretică și istorică, studiind la celebrul Colegiu "De Propaganda Fide" din Roma, colegiul superior al Vaticanului.

Lucrarea sa fundamentală este Hronica românilor și a mai multor neamuri, definitivată în 1811. Este o vastă sinteză documentară asupra formării și continuității istorice a poporului român în vatra vechii Dacii. Autorul critică istoriile care denigrează poporul român, istorii care "trag jarul" pe spuza unor teze politice, împotriva adevărului istoric, lansând "povești desfundate", spunea el. Ca și Micu și Maior, el vrea să restabilească adevărul despre români, să reabiliteze imaginea lor de popor latin, vechi și nobil, să înlăture imaginea falsă produsă de scrierile unor istorici unguri, austrieci și germani. În planul gândirii sociale, Șincai este adeptul unor reforme care să amelioreze în primul rând soarta țăranilor, să-i scoată din condiția umilitoare de șerbie și iobăgie.

Deschis la noile idei ale timpului, Șincai dovedește un interes deosebit pentru științele naturii și pentru spiritul raționalist modern. Crezul luminist și raționalist al autorului este ilustrat de lucrarea Învățătură firească spre surparea superstiției norodului, publicată la 1800. Titlul cărții este semnificativ. “Învățătură firească” înseamnă aici cunoaștere naturală, bazată pe studierea “firii” (a naturii), iar “superstițiile norodului” reprezintă prejudecățile și explicațiile supranaturale acumulate în mentalitatea oamenilor. Programul cultural luminist este elocvent exprimat prin această opoziție. Autorul se străduie să demonstreze că fenomenele au o explicație cauzală, naturală, "firească", iar explicațiile fanteziste și mitice, prin apel la factori supranaturali, trebuie eliminate din conștiința oamenilor. Cartea lui Șincai dă o imagine a științelor naturii în ofensivă cu obscurantismul medieval.

Deși avea studii teologice la Roma și era integrat bisericii unite, Șincai a devenit un aspru critic al clerului, s-a îndepărtat de biserică și a criticat în termeni duri “unirea” religioasă cu biserica Romei. El evaluează acest act dintr-o perspectivă națională, nu religioasă. La un secol de la înfăptuirea unirii religioase, Șincai face bilanțul avantajelor și al dezavantajelor, arătând că unirea “numai popilor a folosit”, dar și ungurilor catolici care i-au putut număra astfel și pe românii uniți în contul lor. Românii au fost înșelați în așteptările lor, astfel că “uniația” a avut drept rezultat nu obținerea unor drepturi, așa cum sperau românii, ci doar învrăjbirea lor, strategie urmărită de cei care doreau să-i dezbine și să-i poată menține în condiții umilitoare.

O atitudine asemănătoare vor avea și alți exegeți lucizi ai fenomenului românesc. Pentru o judecată nuanțată și detașată de orice angajamente partizane, să menționăm că Simion Bărnuțiu, în faimosul discurs de la Blaj, din 2/14 mai 1848, a denunțat “uniația” ca o strategie prin care ungurii au reușit să-i învrăjbească pe români, ca o capcană în care românii au căzut, fiind de bună credință. Mai târziu, istoricul Alexandru Papiu Ilarian, reconstituind filmul evenimentelor și efectele lor cumulate, ajunge la concluzii asemănătoare cu cele ale lui Șincai. Să menționăm că Șincai, Bărnuțiu și Papiu Ilarian proveneau din familii și din medii spirituale ce aparțineau bisericii unite.

Șincai a fost un intemeietor, un erou al culturii române; el a înființat peste 300 de școli românești în Transilvania. A fost persecutat și a murit în mizerie, purtând în traistă Hronica sa prin satele românești.

Documentatie elaborata de Mihai Panait