Aceasta lectie de istorie, incearca sa va prezinte concret faptele si intamplarile celui de-al doilea razboi mondial, date despre partidele politice si rolul lor in viata societatii contemporane, date despre personalitati si evenimente istorice care au schimbat lumea.

Cauzele si caracterul razboiului

>>>Cauzele celui de-al doilea razboi mondial sunt stiute de toata lumea. Motivul principal a fost lupta pentru reimpartirea teritoriala a lumii. Motive invocate sunt prezentate si mai jos:

-Germania pretindea ca granitele si conditiile impuse prin tratatul de la Versailles ii sufoca dezvoltarea "Ideea spatiului vital";

-Aceleasi dorinte de expansiune le manifesta si Italia in zona Mediteraneeana si in Africa si Japonia in Extremul Orient mai ales in dauna Chinei;

-Japonia dorea acapararea resurselor economice din Pacificul de vest si din Asia de sud-est.

> Lectia noastra de istorie isi propune sa va reamniteasca cu exactitate faptele din razboi, fara a le comenta sau judeca.