Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Topologia comunicațiilor Bluetooth

Modelul rețelei Bluetooth este unul special prin faptul că comunicațiile sunt de tipul “de la egal la egal” (peer-to-peer), adică dispozitivele comunicante sunt considerate egale iar rețelele se formează prin simpla mijlocire a apropierii dispozitivelor unele de altele. Aceasta înseamnă că atunci când un dispozitiv radio se apropie de un altul deci intră în “raza de acțiune” a acestuia, ele pot stabili automat o legătură de comunicație. Spunem pot stabili deoarece nu neapărat comunicația va începe spontan prin faptul că cele două dispozitive se află în proximitate, ci dispozitivele Bluetooth pot fi configurate la nivelul baseband astfel încât să accepte doar anumite conexiuni sau chiar să nu accepte niciuna.
Distanța nominală pe care se poate desfășura o comunicație între dispozitive radio Bluetooth standard, adică cu nivel de putere de 0dBm, ceea ce înseamnă o putere de 1mW este 10m; versiunea 1.0 a specificației se concentrează pe dispozitivele standard, și ca urmare vorbește în principal despre acest tip de comunicații de până la 10m.

Prin faptul că dispozitivelor Bluetooth le este necesară o singură și simplă condiție pentru a putea începe să comunice între ele –această facilitate fiind cunoscută sub numele de proximity networking – pot lua naștere așa-numitele personal aria networks sau federații de dispozitive personale ca: telefoane mobile, pagere, calculatoare notebook și PAD-uri care, dacă pot comunica fără probleme, utilitatea lor totalizată sporește mult. O altă aplicație a acestei facilități de comunicație este interactivitatea dintre dispozitivele mobile și cele fixe (imprimante, puncte de acces la rețea – network access points – chioșcuri telefonice, automate pentru vânzare de produse diverse, etc.). Așadar posesorul unui dispozitiv de comunicație mobil cu Bluetooth poate intra în comunicație cu un astfel de dispozitiv fix prin simplul fapt al apropierii de acesta.

Ne putem întoarce acum să discutăm despre topologia rețelei, noțiune introdusă mai înainte. Prin urmare o picorețea este alcătuită dintr-un singur master și mai multe dispozitive slave aflate în proximitate, care sunt conectate la acel master deci aflate în comunicație cu el. În oricare moment dispozitivele slave se pot afla într-una din stările active, sniff, hold sau parked. Toate componentele unei picorețele sunt sincronizate și, ca urmare, își schimbă simultan frecvența de transmisiune. De asemenea, în limitele aceleiași suprafețe - în care activează picorețeaua – mai pot exista și alte dispozitive care nu comunică cu masterul, deci nu fac parte din picorețea, incluzându-se aici cele aflate în standby. În afara acestor situații mai este posibil ca un dispozitiv să facă parte din mai multe picorețele în același timp. Atunci când două sau mai multe picorețele se suprapun cel putin parțial în timp și spațiu, se formează o rețea scatternet. Principiile de organizare și funcționare ale unei picorețele individuale se aplică pentru fiecare picorețea în parte din componența unei scatternet. Deci fiecare are un singur master și un set de slave-uri care pot fi active și parcate; fiecare are propriul său model de salt al frecvenței stabilit de către masterul propriu. Un slave poate face parte din mai multe picorețele pe rând, stabilind conexiuni cu diverși masteri din proximitate cu care se și sincronizează. Este perfect posibil ca un același dispozitiv să fie slave într-o picorețea și să-și asume rolul de master într-alta. Topologia rețelei scatternet oferă o metodă flexibilă prin care dispozitivele pot întreține conexiuni multiple, fapt extrem de util în cazul dispozitivelor mobile, care în mod frecvent se apropie și se depărtează de alte dispozitive.

Figura 2. Rețea scatternet.

Documentatie elaborata de Catana Monica