Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Telefonul 3 în 1 (the three in one phone)

Astăzi oamenii au la dispoziție nenumărate posibilități de a comunica prin intermediul telefoanelor, mulți dintre noi dispunând de mai multe astfel de aparate: un telefon la serviciu, unul sau mai multe acasă (unele cu fir, altele cordless), unul sau chiar mai multetelefoane mobile (celulare), avem acces la telefoane publice, deci oriunde ne-am afla putem telefona. În locul multora dintre aceste telefoane am putea folosi unul singur care implementează tehnologia de comunicație wireless Bluetooth. Modelul numit three in one phone permite ca un telefon mobil să poată fi întrebiunțat în trei moduri distincte, toate trei însă fiind aplicații de voce și anume: 1. ca telefon celular în manieră standard, 2. ca telefon cordless conectându-se la un punct de acces la voce care este stația de bază pentru telefonia cordless, sau 3. în rolul așa-numitului intercom sau “walkie-talkie” pentru comunicații directe phone-to-phone cu un alt telefon aflat în apropiere. Primul și principalul avantaj al acestui dispozitiv sau mai bine zis model de utilizare este că un telefon poate fi tot ceea ce îi trebuie unei persoane pentru a desfășura multiple variante de comunicație telefonică. Prin urmare, nevoia de a deține mai multe receptoare telefonice acasă ori la serviciu și implicit nevoie de tot atâtea numere de telefon distincte este minimizată în acest mod.

Funcția “walkie-talkie” a telefonului trei în unul este utilă îndeosebi pentru comunicații desfășurate pe o rază de 100m , folosind deci nivelul amplificat de putere de 20dBm și nu pe cel standard, pentru că dacă părțile comunicante s-ar apropia la 10m distanță una de cealaltă – cu excepția situației în care între cei doi se găsește un obstacol fizic ca un perete de exemplu – această utilizare nu și-ar mai avea rostul întru-cât cei doi ar putea pur și simplu să țipe unul la celălalt decât să folosească telefoanele. Tocmai din această pricină (utilitatea limitată) Sig a dezbătut problema includerii acestei funcții a modelului telefonul 3 în 1 în versiunea 1.0 a specificației, care după cum știm s-a axat pe dispozitivele radio Bluetooth cu puterea standard de 0dBm. În felul acesta modelul s-ar fi numit telefonul 2 în 1. Totuși chiar și pentru aceasta s-au găsit situații care să-i justifice utilitatea de exemplu: atunci când partenerii de comunicație se află fiecare la un alt etaj al clădirii, sau când unul dintre cei doi se găsește într-un spațiu îngust, strâmt, sau pur și simplu atunci când deși cei doi nu se află la o distanță prea mare unul față de celălalt și se pot vedea, doresc să nu le fie deranjată discuția, sau nu vor să strige unul la celălalt încercând să acopere vocile unei mulțimi aflată între ei.

Documentatie elaborata de Catana Monica