Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Relația dintre tehnologia Bluetooth și tehnologia de comunicație în infraroșu

Am văzut că radiofrecvența nu este singura modalitate de comunicație fără fir. Tehnologia de comunicație în infraroșu implicată în comunicația dintre dispozitive cum ar fi calculatoare notebook, PDA-uri și telecomenzi. Aceasta operează în spectrul invizibil, situat imediat după roșu din spectrul vizibil. O metodă standard pentru comunicația în infraroșu este specificată de IrDA (Infrared Data Association), frecvent folosită de către telefoanele mobile, notebook-uri și computere portabile (handheld). Tehnologia IrDA este relevantă în discuția despre Bluetooth deoarece IrDA este de asemenea proiectată pentru comunicații wireless pe distanțe scurte, cu consum redus de energie, în aceași bandă de frecvențe fără licență de utilizare.o altă asemănare între cele două specificații este că pentru amândouă sunt definite un nivel fizic și o stivă de protocoale software pentru a permite interoperabilitatea.

În ciuda deosebirilor dintre IrDA și Bluetooth în ceea ce privește vitezele de transmisiune și calea de propagare a semnalului – comunicația în infraroșu necesită existența unui câmp vizual fără obstacole între cele două dispozitive comunicante, pe când undele radio pot penetra majoritatea obiectelor deci pot trece efectiv prin aceste obstacole – asemănările sunt de asemenea manieră încât SIG a folosit tehnologia IrDA pentru a crea și dezvolta specificația Bluetooth. Și pentru că există și o anumită suprapunere la nivel aplicație între cele două, specificația Bluetooth include un nivel pentru interoperabilitatea cu IrDA, în care sunt încorporate unele protocoale definite în aceasta din urmă. Acest fapt conduce la interoperabilitatea dintre aplicațiile wireless, indiferent ce modalitate de transport al semnalelor este folosită.

Documentatie elaborata de Catana Monica