Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Specificația Bluetooth examinată

Stiva de protocoale Bluetooth
Partea centrală (core) a specificației Bluetooth, adică volumul 1 al acesteia cuprinde în cea mai mare parte stiva de protocoale. Potrivit acestor protocoale dispozitivele se pot localiza unele pe altele într-o anumită suprafață, se pot conecta între ele, pot shimba date între ele și pot desfășura aplicații interoperabile și interactive. Vom vedea în cele ce urmează care sunt principalele componente ale stivei de protocoale Bluetooth, subliniind relețiile dintre diferitele niveluri. Pentru a oferi o largă paletă de aplicații, Bluetooth dispune de mai multe niveluri software.

Componentele stivei de protocoale
Elementele constituente ale stivei (protocoale, niveluri, aplicații) sunt împărțite din punct de vedere logic în trei grupuri:
- Grupul protcoalelor de transport
- Grupul protocoalelor de mijloc (middleware)
- Grupul aplicațiilor

Grupul protcoalelor de transport este alcătuit din protocoalele ce permit dispozitivelor Bluetooth să se localizeze unele pe altele și de asemenea permit crearea, configurarea și administrarea legăturilor fizice și logice care oferă posibilitatea protocoalelor de la nivelurile superioare și aplicațiilor să facă schimb de date. Acestea sunt: protocolul radio, protocolul baseband, administratorul legăturii (link manager), protocolul de control al legăturii logige și adaptării (L2CAP – logical link control and adaptation protocol) și host controller interface (HCI). Acesta din urmă nu este propriu-zis un protocol de comunicație.

În cel de-al doilea grup sunt cuprinse protocoalele de transport suplimentare, necesare aplicațiilor existente și viitoare să ruleze peste legăturile Bluetooth. În această categorie se includ atât terțe protocoale și protocoale aferente standardelor industriale , cât și protocoale specifice comunicației wireless Bluetooth, dezvoltate de către SIG. Din prima categorie amintim protocoalele specifice arhitecturii Internet (PPP- Poit to Point Protocol, IP-Internet Protocol și TCP-Transmission Control Protocol) și protocoale de nivel aplicație wireless așa-numitele object exchange protocols (OBEX), adoptate din tehnologii ca IrDA, etc. Cea de-a doua categorie include trei protocoale specifice comunicației Bluetooth ce permit unui mare număr de aplicații, tot specifice Bluetooth să se desfășoare pe legăturile wireless caracteristice acestei tehnologii.

Nivelurile inferioare pot oferi conexiuni de voce și o singură”conductă” pentru transportul datelor între două dispozitive Blutooth. Pentru a facilita integrarea tehnologiei Bluetooth în aplicațiile deja existente, unde aceasta vine să înlocuiască legăturile pe fir, specificația prevede niște niveluri de mijloc, de adaptare, care încearcă oarecum să înlăture unele aspecte compexe ale comunicației wireless. Împreună aceste niveluri pot accepta diferite protocoale și formate de date, date pe care le pachetizează, le multiplexează și le transferă mai departe într-o manieră foarte asemănătoare nivelurilor inferioare. Nivelurile corespunzătoare de la recepție demultiplexează și depachetizează datele. Unul este RFCOMM – numele îi vine de la activitatea pe care o desfășoară, și anume emularea în radiofrecvență a porturilor seriale COM ale calculatoarelor PC. Mai precis, emulează o comunicație serială de tipul RS232 pe 9 pini, peste un canal L2CAP. El face ca aplicații mai vechi, funcționale prin alte tehnologii și care în mod normal ar avea nevoie de o interfață cu un port serial, să funcționeze fără probleme folosind protocoalele de transport Bluetooth. Al doilea este un protocol care oferă un control avansat al operațiunilor telefonice; el este în fapt un protocol de control al semnalizărilor din telefonie. Cel de-al treilea este SDP (Service Discovery Protocol) care permite dispozitivelor Bluetooth să “descopere” serviciile oferite de fiecare în parte și de asemenea să obțină informații referitoare la modul în care să acceseze respectivele servicii.

Din grupul aplicațiilor fac parte acele aplicații care efectiv utilizează legăturile Bluetooth. Acestea pot fi fie aplicații preluate de la alte tehnologii care cunosc protocoalele de transport din stiva Bluetooth, fie aplicații specifice tehnologiei în discutie.

Figura 4. Stiva de protocoale Bluetooth.

Documentatie elaborata de Catana Monica