Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Sincronizatorul automat

Dispozitivele portabile cum sunt computerele notebook, PAD-uri, telefoane inteligente (smart phones) ne fac viața mai ușoară oferindu-ne posibilitatea să aflăm într-un mod rapid și comod informații de care avem nevoie în viața de zi cu zi. Iar aceste informații pentru a fi cu adevărat utile necesită actualizarea continuă.informații personale ca liste cu “lucruri de făcut”, programări,diverse chestiuni organizatorice, etc. ar putea fi distribuite, conținute în mai multe dispozitive pe care cineva le deține și le folosește. Sincronizarea reprezintă procesul prin care date provenite din două surse diferite fuzionează pe baza unui set de reguli, astfel încât cele două seturi de date rezultate să fie identice, sau cel puțin să reflecteb informații identice. Se dorește deci ca datele conținute în memoria unui dispozitiv să corespundă cu cele dintr-un altul, primul asigurând actualizarea celui de-al doilea. Un exemplu comun este acela al sincronizării unui personal digital assistant cu un computer desktop sau chiar cu un notebook. Astăzi acest lucru se realizează folosind cabluri seriale speciale și software de asemenea specializat pentru un anumit tip de dispozitiv. Se poate spune că, în varianta clasică sincronizarea este un proces conștient al utilizatorului datelor respective întru-cât implică conectarea unui cablu serial, apăsarea unui buton sau îndreptarea unul către celălalt a două dispozitive ce lucrează în infraroșu, și lansarea unei aplicații. Cu Bluetooth totul este mult mai simplu: în primul rând protocoalele standard și formatele obiectelor din specificația sa permit ca datele dintr-un dispozitiv să fie sincronizate cu date dintr-un oricare alt dispozitiv, fie că acestea sunt PDA-uri, computere notebook, telefoane inteligente sau chiar date accesate printr-un punct de acces la date. Un alt fapt care pledează pentru înlocuirea variantei clasice de sincronizare prin fire, cu acest model de utilizare Bluetooth este acela că prin Bluetooth se asigură, așa cum spune și numele modelului, o sincronizare automată, ceea ce înseamnă că sincronizarea se realizează imediat ce dispozitivele în discuție se află unul în vecinătatea celuilalt fără ca posesorul lor să intervină în vreun fel (această facilitate poartă numele de proximity networking).

Mai simplu nu se poate! Să ne imaginăm de exemplu o persoană care are în buzunar un PAD și intră în biroul propriu unde pe masă are un computer desktop. PAD-ul se poate sincroniza automat cu computerul, deîndată ce posesorul pășește în camera respectivă. Trebuie făcută o precizare însă: specificația Bluetooth oferă mecanisme prin care dispozitivele pot fi configurate astfel încât să se poată controla sincronizarea automată pentru a se ști când și cum se petrece și de asemenea pentru a se asigura sincronizarea doar cu anumite dispozitive, de asemenea cunoscute posesorului (ale sale personale chiar), și nu la întâmplare, cu oricare alt dispozitiv ori sursă de date.

Documentatie elaborata de Catana Monica