Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Protocoalele de transport

Un dispozitiv Bluetooth reprezintă acea entitate fizică (cum ar fi un telefon digital, un computer notebook) ce conține aplicații care pot comunica folosind tehnologia wireless cu același nume, încorporată în același dispozitiv. Se înțelege prin aceasta că în dispozitivul respectiv este implementat un singur grup al protocoalelor de transport și o singură interfață aer. La proiectarea protocoalelor de transport s-a ținut cont de următoarele condiții-doleanțe: asigurarea unei complexități scăzute de fabricație, și de aici un cost scăzut, plus ieșirea rapidă pe piață. Pentru aceasta a fost adoptată soluția sistemului radio frequency hopping spread spectrum. În plus datorită naturii ad-hoc - am putea spune – a acestor sisteme, a rețelelor formate cu aceste sisteme, s-a ales pentru transmisiunile la nivelul baseband o arhitectură de tipul master-slave. Picorețelele se pot forma spontan cu dispozitive disparate, cu diverse puteri de emisie; noi astfel de dispozitive pot face parte dintr-o rețea deja formată, îndată ce intră în raza de acțiune a acesteia, sau altele pot ieși prin depărtarea, peste limita suportată, de picorețea și astfel, la fel de simplu cum se formează, aceste rețele pot și înceta să existe. De asemenea pentru a fi posibil acest mod de conectare (ad-hoc) fără să necesite menținerea unei stări anume în care să se afle dispozitivele pentru a putea comunica, picorețelele sunt formate fără implicarea unei terțe părți (o altă infrastructură) care să se ocupe cu semnalizările. Atâta timp cât este nevoie, masterul îndeplinește rolul unui punct de control pentru comunicațiile dintr-o picorețea, astfel că pe durata existenței respectivei picorețele activitatea desfășurată de master seamănă cu aceea a unei stații de bază a unui sistem picocelular. În acest fel tehnologia Bluetooth face posibilă crearea spontană și temporară a unui sistem picocelular în care traficul este controlat de către o stație de bază, și ea creată spontan, - masterul. Acesta dirijează fluxurile informaționale de la și către ceilalți membri ai picocelulei, dispozitivele slave. Mergând mai departe, tehnologia Bluetooth permite crearea ad-hoc de sisteme picocelulare multiple care rămân operaționale chiar și în cazul în care se suprapun spațial și temporal. Folosirea modelului master/slave reduce complexitatea proiectării, și astfel costul utilizării tehnologiei Bluetooth.

În implementarea de referință a modulului Bluetooth de regulă partea radio și link controller-ul sunt incluse în hardware, în timp ce link manager-ul este implementat firmware (instrucțiuni speciale codate și fixate permanent în ROM pe un cip). Ca urmare, nivelul radio și nivelul link controller cu funcțiile sale de nivel baseband, au constituit primele părți ale specificației, oferind informații suficient de stabile, de bine încetățenite despre blocul hardware, proiectanților de cip-uri. Inițial specificația referitoare la link manager s-a concentrat pe problemele legate de securitate; mai târziu SIG a îmbogățit funcțiunile acestuia, astfel încât să exploateze la maximum posibilitățile nivelului baseband.

Figura 5. Modulul Bluetooth ca parte dintr-un dispozitiv Bluetooth.

Documentatie elaborata de Catana Monica