Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, in conformitate cu programa MEN, recomandate pentru lectii si predare la clasa.

Tehnologia Informatiei in Scoala Ta !

Tehnologia Informatiei trebuie implementata  inca din ciclul gimnazial. Iata motivul pentru care va prezentam o documentatie completa privind predarea acestei discipline in scolile generale. Programa de mai jos este deja aplicata cu succes in multe scoli din Romania iar ScoalaOnline doreste sa sprijine predarea TI chiar in scoala dumneavoastra.

Argumentarea studiului tehnologiei informației și comunicației în gimnaziu

- Este cunoscut faptul că pe plan mondial se trece de la societatea industrială la societatea informațională și acest curs opțional oferă elevilor posibilitatea ca atunci când vor începe activitatea profesională să fie dotați cu un bagaj de cunoștințe și deprinderi în domeniul tehnologiei informației și comunicației.
- Studiul tehnologiei informației și comunicației are un pronunțat caracter interdisciplinar. Astfel prin informatică reușim să consolidăm în special cunoștințele de matematică și fizică ale elevilor. Acest lucru de realizează prin utilizarea unor programe educaționale sau chiar prin elaborarea de către elevi a unor astfel de programe care pătrund și în alte discipline.
- Studiind programarea calculatoarelor aprofundăm sau chiar anticipăm unele cunoștințe matematice care se predau în anii superiori, unele chiar în clasa a IX-a sau a X-a (funcții: lucrăm chiar din clasa a V-a, sau în clasele a VI-a tablouri unidimensionale, tablouri bidimensionale).
- Prin programarea calculatoarelor, prin: elaborarea de către elevi a unor programe educaționale, utilizarea graficii pe calculator (PAINT), tehnoredactarea computerizată a unor reviste elaborate de elevi dezvoltăm în mod real și concret creativitatea acestora.
- Dorim să exploatăm în continuare facilitățile oferite de accesul la e-mail , pentru comunicare, și INTERNET pentru documentare.

Modalități de evaluare

Metode de evaluare utilizate în cadrul acestui curs opțional: Principalele metode de evaluare din cadrul acestui curs opțional sunt :
- Lucrările practice: elevii sunt evaluați în funcție de modul în care rezolvă la calculator problemele sau sarcinile de lucru primite. În cadrul orelor de pogramare la o astfel de evaluare se are în vedere separat logica programului, eventualele erori de neatenție, rezultatul oferit de program. Astfel elevii primesc câte o notă pentru fiecare din aspectele anterioare în catalog trecându-se media acestora.
- Chestionarea orală: este folosită în special pentru a evalua modul de asimilare a cunoștințelor teoretice de către elevi.
- Lucrările ( scrise ) de control : au o pondere mică în evaluare, dar sunt necesare pentru a evalua modul în care elevii pot rezolva o problemă de informatică în absența calculatorului și a asimilării cunoștințelor teoretice.
- Proiectul: este folosit, după cum aminteam anterior, în cazul elevilor care realizează programe vaste, cu aplicabilitate în diferite domenii.
- Referatul: este o modalitate de etalare a cunoștințelor în domeniul editării de texte, creare și inserare a unor imagini. Cu ajutorul referatelor se realizează în mod concret interdisciplinaritatea, elevii având posibilitatea să fie evaluați și la alte materii utilizând calculatorul electronic.

Obiective:

Obiectivul acestei dicscipline este formarea, dezvoltarea și consolidarea deprinderilor de utilizare a calculatoarelor compatibile I. B. M. în scopul prelucrării informațiilor conform obiectivelor cadru prezentate în continuare.

Obiective cadru ale studiului tehnologiei informației în gimnaziu

Obiectivele cadru ale studiului tehnologiei informației în gimnaziu sunt:
- Formarea și dezvoltarea deprinderilor de utilizare a tastaturii, unităților de discuri și a celorlalte dispozitive periferice ale calculatorului precum și dobândirea unor cunoștințe minimale de arhitectură a calculatoarelor.
- Aprofundarea și completarea cunoștințelor de matematică:
- adunări și scăderi în sistemul de numerație binar și sistemul de numerație hexazecimal;
- calcularea valorilor unei funcții, verificarea corectitudinii definirii unor funcții sau scrierii unor expresii;
- prelucrarea tablourilor unidimensionale și a celor bidimensionale;
- calcularea unor sume, produse ale unor progresii aritmetice sau geometrice .
- Formarea și dezvoltarea deprinderilor de utilizare a sistemului de operare MS-DOS a utilitarului NORTON COMMANDER, a sistemului de operare WINDOWS ' 95, a utilitaruluiPAINT,a editorului WORD ' 97 și a unor elemente ale programului de calcul tabelar EXCEL.
- Formarea și dezvoltarea deprinderilor de utilizare a INTERNETULUI pentru obținerea de cunoștințe noi din diferite domenii și pentru comunicare utilizând INTERNET - EXPLORER respectiv OUTLOOK - EXPRESS și MIRC 32.
- Învățarea limbajului de programare BORLAND PASCAL 7.0, conform programei alăturate.
- Dezvoltarea capacității de modelare matematică a unor fenomene și situații reale.
- Depistarea și pregătirea la un nivel cât mai înalt a elevilor capabili de performanță la informatică.
- Formarea și dezvoltarea deprinderilor de a folosi cunoștințele de matematică într-o viziune interdisciplinară inclusiv prin elaborarea unor programe care să ajute la predarea matematicii sau a altor discipline.

Documentatia din aceasta pagina este pusa la dispozitie de Scoala cu clasele I-VIII Nr.7 Timisoara
Str. Ion Ionescul de la Brad, nr. 2; Tel: 056-210542; Fax: 056-214916
e-mail: pg005@xnet.ro; Web: http://www.sorostm.ro/~sg7-tm
Multumim domnului Profesor Vasile Roman pentru sprijinul acordat.