Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Pod Internet (Internet bridge)

În ceea ce privește acest model de utilizare există două metode similare ș
i în același timp diferite prin care comunicația Bluetooth poate substitui podurile pentru a face legătura cu rețele ca Internet sau Intranet.

Funcția descrisă aici este similară podurilor tradiționale și întocmai ca la acestea este diferită de funcția îndeplinită de ruteri. Nici nu este specificat în versiunea 1.0 un model de ruter Internet cu Bluetooth. Prima metodă este conectarea la rețea prin dial-up, folosind un telefon în rolul de modem fără fir, iar a doua este accesul direct la o rețea locală (LAN) prin intermediul unui punct de acces la date (data access point).

Accesul la Internet prin dial-up
Folosirea acestui tip de pod Internet nu se deosebește cu mult de metoda cunoscută și folosită astăzi de mulți oameni pentru accesul la Internet. Metoda clasică implică conectarea unui calculator la Internet printr-un modem, folosind un telefon pentru a contacta un furnizor de servicii Internet (ISP – Internet Service Provider). Ceea ce aduce Bluetooth în plus la acest scenariu este posibilitatea realizării acestuia fără implicarea vreunui fir. Astăzi modelul clasic de conectare prin dial-up necesită folosirea unui cablu între calculator și telefon chiar și în cazul în care telefonul este mobil. Dar folosind un computer și un telefon ambele suportând profilul Bluetooth de conectare prin dial-up la Internet sau o altă rețea, legătura capăt la capăt creată poate fi în întregime wireless.

Accesul direct (Direct Network Access)
În timp ce accesul la Internet prin dial-up este o metodă foarte populară în special pentru acceseul de acasă sau din alte medii în care liniile telefonice (sau în unele situații cabluri sau legături de date de mare viteză ex. XDSL) sunt principalele poduri de comunicație, accesul direct la LAN-uri este comun întreprinderilor, campusurilor universitare și alte medii similare. Așadar rețeaua locală accesată direct reprezintă un gateway (o pasarelă) către Internet. Accesul direct folosind tehnologia de comunicație wireless Bluetooth este posibil prin punctele de acces la date. Un punct de acces la date permite dispozitivelor să se conecteze la el fără fir, apoi acesta se leagă la rețeaua locală. Dinnou această procedură nu diferă funcțional de varianta clasică realizată prin cabluri, așa cum se întâmplă în cazul rețelelor Ethernet tradiționale unde calculatoarele se conectează la punctele de acces la rețea (network access point) folosind cabluri. De asemenea un punct de acces la date, fără fir oferă posibilitatea ca mai multe dispozitive să-l folosească în comun. Astfel, mai multe dispozitive aflate în vecinătatea unui singur punct de acces la date se pot conecta wireless la o rețea, ceea ce este mult mai convenabil decât să existe o legătură individuală pentru fiecare pereche dspozitiv-punct de acces propriu. Se remarcă faptul că punctele de acces la date pot fi proiectate astfel încât să se integreze perfect în infrastructura deja existentă a rețelelor prin cablu, folosind și totodată protejând investiția făcută chiar dacă și această ultimă legătură (cea între punctul de acces și rețeaua propriu-zisă) ar fi wireless.

Documentatie elaborata de Catana Monica