Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Numerotarea paginilor, anteturi si subsoluri

Multe documente in special cele lungi impun asa cum era de asteptat numerotarea paginilor. Word ofera numeroase optiuni pentru plasarea si tipul cifrelor de pagina; acestea fac mereu parte din antet sau din subsol.

Pentru a numerota paginile din documet se fac urmatorii pasi:
- se selecteaza Insert, Page Numebers iar pe ecran va aparea caseta de dialog Page Numbers
- se face clic pe sageata de derulare Position si se selecteaza pozitia dorita in pagina: Top of Page care este in partea superioara a acesteia ca antet sau Bottom of Page care este in partea inferioara ca subsol
- se face clic pe sageata de derulare Alignment si se selecteaza Left, Center sau Right. De asemenea se poate selecta si Inside sau Outside daca se tipareste pe fata verso si dorim ca numerele paginilor sa fie plasate spre interior sau spre exterior
- formatul prestabilit pentru numerotare este cel cu cifre arabe. Pentru a selecta un alt format se apasa pe Format si se selecteaza stilul dorit
- se face clic pe Ok.

Atunci cind se numeroteaza paginile, Word include numarul paginii in document ca antet sau ca subsol.
Antetul si subsolul reprezinta textele tiparite in partea superioara ca antet sau in cea inferioara ca subsol a fiecarei pagini de document. Anteturile si subsolurile pot include si numarul paginii. Aici se pot include si titlurile capitolelor, numele autorului si alte iformatii similare.
Word are mai multe optiuni pentru anteturi si subsoluri care sunt:
- acelasi antet/subsol pe fiecare pagina
- un antet/subsol pe prima pagina a documentului si alt antet/subsol pe restul paginilor
- un antet/subsol pe paginile cu numar impar si alt antet/subsol pe paginile cu numar par
- daca documentul este impartit in sectiuni se poate avea un alt ante/subsol in fiecare sectiune
Pentru a adauga un antet sau un subsol in document sau pentru a edita
antet sau un subsol deja existent se fac urmatorii pasi:
- daca documentul este impartit pe mai multe sectiuni, se muta cursorul pe suprafata sectiunii in care dorim sa fie plasat antetul sau subsolul
- se selecteaza View, Header and Foloter. Word va comuta in modul de afisare Page Layout si va afisa antetul paginii curente incadrat de o linie intrerupta, care nu va fi tiparita. Textul obisnuit al documentului va aparea estompat, iar bara cu instrumente Header and Footer va fi afisata pe ecran.
- Se face clic pe butonul Switch Between Header and Footer de pe bara de instrumente, pentru a trece din antet in subsolul paginii si invers dupa caz
- Se introduce textul si atributele de formatare pentru antet sau subsol folosind metodele normale de ediare din Word. Utilizatorul poate folosi butoanele Alignment de pe bara cu instrumente de formatare, pentru a controla elementele de antet subsol.
- Cind utilizatorul termina se face clic pe butonul Close de pe bara cu instrumente Header and Footer pentru a reveni in document.

In configuratia prestabilita, Word afiseaza acealasi antet/subsol pe
toate paginile dintr-o sectiune dintr-un document. O modalitate de includere a unor anteturi/subsoluri diferite in diverse parti ale unui document este impartirea documentului in doua sau mai multe sectiuni. Pe urma se pot folosi procedurile prezentate mai sus pentru a introduce anteturi/subsoluri diferite in fiecare sectiune.

Pe linga utilizarea sectiunilor avem urmatoarele optiuni:
- un antet/subsol pe prima pagina cu alt antet/subsol pe urmatoarele pagini
- un antet/subsol pe paginile impare si alt antet/subsol pe paginile pare
Pentru a activa una sau ambele optiuni se efectueaza urmatorii pasi:
- se face clic pe View, Header and Footer
- se face clic pe butonul Page Setup de pe bara de instrumente Header and Footer. Word va afisa eticheta Layout din caseta de dialog Page Setup
- se selecteaza caseta de validare Different Odd and Even si/sau caseta de validare Different First Page
- se face clic pe Ok pentru a inchide caseta de dialog Page Setup

Dupa ce se selecteaza optiunile pentru antet/subsol, se folosesc procedeele prezentate anterior pentru a adauga si a edita textul antetului/subsolului. De exemplu presupunind ca am ales Different Odd and Even. In cazul in care cursorul se afla pe o pagina para si se selecteaza comanda View, Headers and Footer, Word va afisa textul antetului/subsolului care va aparea in paginile pare pentru a-l putea prelucra. Daca se face clic pe butonul Show Next de pe bara cu instrumente Header and Footer, Word va afisa antetul/subsolul din paginile impare.