Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Ce reprezintă pentru Bluetooth noțiunile de master și slave?

La nivelul numit banda de bază (baseband) când două dispozitive stabilesc o legătură Bluetooth, unul activează în rolul de master iar celălalt ca slave. Această specificație permite oricărui dispozitiv Bluetooth să-și asume oricare dintre cele două roluri și chiar posibilitatea ca un dispozitiv oarecare să funcționeze ca master într-o legătură și ca slave într-o legătură cu un alt dispozitiv. Este posibilă deci comunicația punct – multipunct. Rolul de master nu conferă unui dispozitiv nici un fel de privilegii sau autoritate. Acest statut se referă la modul de realizare a sincronizării comunicației de tip FHSS între dispozitive și anume: masterul este cel care stabilește atât modelul frequency hopping (pe baza adresei sale de dispozitiv Bluetooth) cât și faza secvenței de salt (pe baza frecvenței sale de tact). Toate slave-urile care comunică cu un același master își schimbă frecvența în același timp cu masterul. În general, statutul de master este atribuit dispozitivului care a inițiat comunicația. De fapt nu putem spune că i se conferă acest statut deoarece nu există un control centralizat prin care să se atribuie aceste roluri , ci mai degrabă este un rol pe care dispozitivul însuși și-l asumă printr-o configurare corespunzătoare.

Figura1. Scenarii de conectare cu Bluetooth.

Unele dispozitive Bluetooth ar putea fi configurate să activeze într-un singur rol, însă majoritatea își pot asuma oricare rol, în funcție de modelul de utilizare în care este implicat. Așadar un master poate comunica cu mai multe slave-uri, mai exact cu până la 7 dipozitive slave active și chiar până la 255 de dispozitive slave aflate în starea numită parked. Slave-urile împreună cu masterul cu care comunică formează ceea ce specificația numește o picorețea (piconet). Deci într-o picorețea nu poate exista decât un singur master. Relația master – slave este necesară în comunicația la nivelurile inferioare Bluetooth dar în general dispozitivele pot fi considerate “egale”. Atunci când un dispozitiv stabilește o legătură punct la punct cu un alt dispozitiv, rolul pe care fiecare dintre cele două și-l asumă – master sau slave – este adesea lipsit de importanță, este irelevant pentru protocoalele de la nivelurile superioare, ca și pentru utilizatorii dispozitivelor. În anumite scenarii de utilizare ar putea fi avantajos sau chiar necesar ca un dispozitiv implicat într-o comunicație să-și asume un anumit rol, dar în majoritatea cazurilor nu trebuie să se stabilească un rol specific pentru fiecare. Unele scenarii funcționează la fel de bine dacă rolurile celor două dispozitive se inversează.

Documentatie elaborata de Catana Monica