Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Scenarii (modele) de utilizare pentru dispozitivele Bluetooth

Explicarea conceptului de comunicație wireless Bluetooth se axează și se bazează pe specificația tehnologiei, iar aceasta la rândul ei este întemeiată pe baza unor modele sau scenarii de utilizare. Acestea au precedat de fapt apariția specificației fiind conținute în planul de marketing alcătuit pentru prezentarea obiectivelor tehnologiei ce avea să se contureze și să se dezvolte și a căror parte integrantă sunt de fapt. Scenariile nu au fost prevăzute să acopere toate funcțiunile posibile ce puteau fi obținute cu această tehnologie, ci intenția a fost ca să stabilească ținta, scopul inițial al primei versiuni a specificației.

Modelele de utilizare Bluetooth sunt specificate formal (oficial) în profiluri (profiles) de care mă voi ocupa ulterior în această lucrare. Pentru început însă vor fi prezentate la modul general, de fapt din punctul de vedere al utilizatorului final. Nu toate scenariile ce vor fi descrise în continuare au un profil corespondent deși toate au fost la un moment dat discutate, prezentate sau publicate de căter SIG și sunt reprezentative pentru modelele de utilizare care au condus la dezvoltarea specificației. Dacă un model de utilizare din cele descrise în continuare nu are un profil corespondent, aceasta pur și simplu este din cauză că SIG nu a prezentat oficial acel scenariu în versiunea 1.0 a specificației. În acest fel, modelele de utilizare descrise în continuare reprezintă doar un set de scenarii care pot fi realizate folosind tehnologia de comunicație fără fir Bluetooth; acestea pot fi realizate și cu alte tehnologii deci modelele nu sunt neapărat unice tehnologiei Bluetooth.

Documentatie elaborata de Catana Monica