Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Modelul Speaking Laptop

Acesta nu este unul dintre modelele prezentate în cadrul primei versiuni a
specificației, deoarece probabil este considerat o extensie a profilului ultimate headset deja prezentat, dacă luăm în considerație faptul că suportul tehnic al dirijării traficului de voce între un telefon și un alt dispozitiv este asemănător. Totuși există unele considerații particulare privind utilizatorul final care fac acest model să merite o discuție individuală. Conceptul care stă la baza sa este cel potrivit căruia microfonul și difuzorul unui computer laptop sau computer notebook pot constitui intrarea și ieșirea audio pentru o convorbire telefonică stanilită printr-un telefon mobil. Pentru a înțelege mai bine modul de funcționare să ne imaginăm că o persoană aflată într-o ședință inițiază sau primește un apel pe telefonul său mobil iar tema discuției telefonice este de interes pentru toți cei de față. Pentru ca toți aceștia să poată lua parte la discuție, ar fi necesar un telefon fix pus pe speaker. Rolul lui poate fi jucat de un computer laptop sau notebook prin care să fie rutat fluxul vocal primit de la telefonul mobil. Deci se stabilește o legătură de comunicație Bluetooth între telefonul mobil și laptop și problema este rezolvată. Se înțelege faptul că convrbirea se desfășoară tot prin rețeaua telefonică mobilă la care e conectat telefonul, prin care însă doar trece fluxul audio mai departe spre punctul final care este totodată sursă și receptor (pentru că are microfonul și difuzorul), adică laptopul sau computerul notebook.
Modelul de utilizare speaking laptop este un exemplu de extensie a funcțiilor unui dispozitiv, care îi permite să “împrumute” capacitățile unui alt dispozitiv. Urmând această idee, untelefon mobil care nu dispune de funcția spekerphone poate fi “completat” cu un laptop care prin intrarea și ieșirea sa audio să țină loc de speakerphone, așa cum am văzut.

Documentatie elaborata de Catana Monica