Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Împrăștierea spectrală în comunicațiile RF

Prin împrăștierea spectrală în cadrul comunicațiilor RF se înțelege o diviziune în frecvență, în timp sau pe baza unei scheme de codare, a benzii disponibile. Mesajele ce urmează a fi transmise sunt și ele î mai multe părți numite pachete, care vor fi transmise pe anumite segmente ale spectrului astfel divizat. Metoda numită Frequency division spread spectrum sau Frequency hopping este folosită de către Bluetooth și ea constă în împărțirea spectrului în diferite frecvențe sau canale. Urmând această metodă mesajul conținut într-un singur pachet este transmis pe un anumit canal, apoi dispozitivul radio selectează un alt canal – proces numit salt sau hopping către o altă frecvență – pentru a transmite următorul pachet, și procesul se repetă în același mod până se transmite întregul mesaj, prin aceasta efectuându-se o împrăștiere a mesajului pe întregul spectru disponibil.

Fiecare tehnologie are o metodă proprie de stabilire a modelului de salt al frecvenței. Evident că mesajul provenit de la o sursă oarecare va fi recepționat de mai multe dispozitive radio îsă pentru ca acestea să se acordeze succesiv pe frecvențele (canalele) exacte, necesare recepției î secvență și apoi asamblării mesajului, trebuie să-I cunoască modelul frequecy hopping.

Față de cazul în care s-ar alege o singură frecvență fixă penru transmisiune, procesul FHSS (Frequency hopping spread spestrum) prezintă o compexitate sporită dar oferă și anumite avantaje. Primul ar fi reducerea interferenței radio, devreme ce toate dispozitivele radio efectuează acest salt de la o frecvență la alta în mod aleator sau pseudoaleator și adesea foarte repede. Chiar dacă toți participanții la transmisiuni în aceeași bandă folosesc Spectrul împrăștiat cu salt de frecvență FSSH, interferența cauzată de transmisiile pe o aceeași frecvență este mai puțin probabilă decât dacă fiecare dispozitiv ar folosi un singur canal pe o durată mai mare de timp. În plus, atunci când totuși apar coliziuni, efectele lor sunt micșorate pentru că se pierde un singur pachet și chiar și acela poate fi retransmis pe o altă frecvență unde este puțin probabil să interfereze dinnou. Al doilea avantaj al metodei FHSS este că oferă un anumit grad de securitate pentru comunicații datorită faptului că doar receptorul care cunoaște codul de împrăștiere poate recepționa și asambla apoi toate pachetele dintr-un mesaj. Și întru-cât codul de împrăștiere și salt al frevenței poate fi construit într-un mare număr de feluri într-o anumită bandă, ar fi greu de dedus și urmărit un model particular, mai ales în cazul unei benzi de frecvență intens utilizată, așa cum este cea în care operează Bluetooth. Din acest motiv FHSS este folosită penru a împiedica “trasul cu urechea”. De fapt această din urmă caracteristică a condus la inventarea FHSS de către George Autheil și Hedy Lamarr în Al II-lea Război Mondial. Tehnologia Bluetooth implementează un model de schimbare relativ rapidă a frecvențelor, mai precis de 1600 de ori pe secundă.

Documentatie elaborata de Catana Monica