Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Identarea si alinierea textului

Intentarea este distanta dintre textul unui paragraf si marginile documentului. Cel mai simplu indentarile pot fi stabilite prin intermediul riglei Ruler si al mouse-ului. Pentru a afisa sau ascunde rigla se apasa pe View, Ruler. Indentarea poate fi aplicata si paragrafelor individuale. Spre a stabili indentarea pentru un paragraf se plaseaza cursorul in interiorul sau. In cazul in care avem de-a face cu mai multe paragrafe acestea se selecteaza. Se trag marcajele de indentare de pe rigla pina pe pozitia dorita. Pe masura ce le tragem apare o linie verticala intrerupta care se intinde pe tot documentul pentru a indica noua pozitie de indentare.

Pentru ca utilizatorul sa poate stabili indentari unui paragraf se pot folosi urmatoarele:
- pentru a schimba indentarea primului rind dintr-un paragraf se trage marcajul First Line Indent
- pentru a schimba indentarea unui intreg paragraf mai putin a primului rind se trage marcajul Other Lines Indent in pozitia dorita
- pentru a schimba indentarea in partea din dreapta a paragrafului se trage marcajul Right Indent in pozitia dorita

Totodata se poate mari sau micsora rapid indentitatea la stinga sau la dreapta pentru paragraful curent cu cite ½ inci, executind clic pe butoanele Increase Indent sau Decrease Indent, de pe bara cu instrumente de formatare.
Desigur, cel mai rapid mod de a indenta primul rind al unui paragraf
este plasarea cursorului la inceputul rindului si apasarea tastei Tab.
Word ofera posibilitatea de a stabili identarile si cu ajutorul casetei de dialog Paragraph. In continuare voi prezenta pasii care sunt necesari pentru a realiza acest lucru:
- se face clic pe Format, Paragraph pentru a deschide fereastra de dialog Paragraph. Apoi se face clic pe Indents and Spacing daca este cazul pentru a vedea optiunile pentru indentare si spatiere
- in sectiunea Indentation se face clic pe sagetile de incrementare ale casetelor Left si Right pentru a mari sau a micsora indentarea la stinga respectiv la dreapta. Pentru a obtine o identare pentru primul rind sau o indentare suspendata, se selecteaza tipul dorit in lista derulanta Special si se introduce valoarea indentarii in caseta de text By
- se face clic pe Ok iar noile satari vor fi aplicate paragrafelor sau textului pe care il vom introduce

Ainierea textului se refera la modul in care sunt aliniate rindurile fata de cele doua margini laterale. Word ofera patru variante de aliniere:
- aliniere la stinga pentru a alinia rindurile la marginea din stinga a paginii
- aliniere la dreapta pentru a alinia rindurile la marginea din dreapta a paginii
- aliniere completa care face alinierea rindurilor la ambele margini laterale
- aliniere la centru care centreaza rindurile fata de marginile din dreapta si din stinga

Aunci cind se efectueaza alinierea se poate folosi si caseta de dialog pentru a modifica alinierea, se selecteaza paragrafele apoi se fac urmatorii pasi:
- se face clic pe Font, Paragraph pentru a deschide caseta de dialog Paragraph, apoi se face clic pe eticheta Indents and Spacing daca este cazul
- se face clic pe sageata de la Alignment si se selecteaza tipul de aliniere dorit