Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Grupul aplicațiilor

Unele dintre protocoalele prezentate anterior ca făcând parte din grupul protocoalelor de mijloc, de exemplu protocoalele pentru interoperabilitate create de IrDA: IrOBEX și IrMC sunt considerate de unii specialiști ca fiind protocoale de nivel aplicație. Totuși nu la acest tip de protocoale se referă grupul aplicațiilor, ci la software-ul plasat deasupra stivei definite de SIG. Acest software este furnizat de firme specializate în dezvoltarea de software sau de către producătorii de dispozitive care doresc să acopere și această latură, creând funcții speciale pe care să le îndeplinească și de pe urma cărora să beneficieze utilizatorii dspozitivelor Bluetooth. Acest lucru spune că fiind dată stiva de protocoale Bluetooth pentru un dispozitiv, este necesar să se scrie software-ul pentru aplicații care să “determine” acea stivă să îndeplinească anumite funcții ca de exemplu: transfer de fișiere, conectare la rețea, etc. Grupul SIG nu a definit decât protocoalele de transport și pe cele de mijloc, nu și protocoale propriu-zise pentru aplicații. de asemenea nu a creat nici așa-numitele API-uri (Aplication Programing Interfaces) – interfețe pentru dezvoltarea de programe de aplicație. O importanță deosebită o are realizarea în practică a scenariilor (profilurilor) Bluetooth. Și pentru ca acest lucru să fie posibil trebuie scris software-ul necesar care să îndeplinească funcțiile respective imaginate prin scenariul de utilizare. Profilurile nu spun decât în ce fel să se construiască acele aplicații interoperabile, iar liniile propriu-zise de program nu se găsesc în specificație. Cei care se ocupă cu dezvoltarea de sotware pentru aplicații au suficiente libertăți în ceea ce privește diferențierea produselor fiecăruia prin adăugarea de trăsături particulare și interfețe pentru utilizare cât mai variate, fără să afecteze cumva cerințele de interoperabilitate indispensabile ale acestor profiluri.

La acest nivel întâlnim două tipuri de aplicații posibile: unele deja existente la momentul apariției acestei tehnologii, să le spunem moștenite, proiectate pentru a folosi nivelurile de transport din stive ce corespund altor tehnologii, dar care pot fi desfășurate și prin linkuri Bluetooth, cu modificări minore sau chiar deloc ale software-ului respectiv. Acest lucru a dus așa cum bine știm la definirea nivelului special RFCOMM, capabil să preia fluxul informațional din medii ca IrDA sau cabluri seriale. În plus aflăm că mai este necesar pentru unele platforme să existe încă un nivel între grupul protocoalelor middleware și aplicațiile propriu-zise, și anume un nivel de adaptare a software-ului moștenit, la stiva Bluetooth (Bluetooth adaptation software). În a doua categorie de aplicații sunt cele special create pentru a opera în mediul Bluetooth. În acest caz este adesea avantajos să se dezvolte pentru aplicații așa-numitele common services. Common services sunt considerate serviciile de securizare, de administrare a conexiunii, servicii SDP, etc. Ele pot fi realizate folosind limbaje de cod ca security manager, o consolă Bluetooth pentru management (poate chiar cu o interfață pentru utilizatori asociată, care să-i permită unui utilizator să selecteze dispozitivele și serviciile dintr-o picorețea cu care dorește să interacționeze), sau un program client-server obișnuit (iarăși posibil cu o user interface pentru service searching și browsing).

Ne putem totuși întreba cum pot fi create aplicațiile standard pentru cazurile de utilizare dacă specificația nu conține și API-uri. Răspunsul se găsește în profiluri, care așa cum știm sunt create ca bază pentru utilizarea stivei de protocoale în desfășurarea într-o manieră interoperabilă a anumitor “cazuri” de utilizare. Și cum s-a dorit ca tehnologia de comunicație Bluetooth să fie folosită într-o multitudine de tipuri de dispozitive și pe variate platforme, ar fi extrem de complicat să se imagineze și creeze o singură interfață API standard potrivită pentru toate acestea. Atunci când o tehnologie este încorporată într-o platformă și apare nevoia de a construi noi API-uri acestea sunt adesea mai bine construită de către experții în acea platformă decât de către experții în tehnologia respectivă. De aceea SIG a decis să nu creeze API-uri sub Linux, Windows, Symbian sau altele, ci profilurile conținute în specificație să ofere funcțiile necesare acelora care vor să dezvolte API-uri pentru aplicații Bluetooth. Unele profiluri realizează totuși acest lucru într-un mod direct. De exemplu profilul Service discovery descrie niște modele posibile de programare și definește primitivele service discovery care pot duce la API-uri. Dezvoltarea de aplicații nu se limitează însă la un software care să oglindească profilurile, ci odată cu diversificarea dispozitivelor, se lărgește orizontul pentru creatorii de aplicații. Nu s-a spus totul odată cu apariția și cunoașterea primei versiuni a volumului de profiluri, altele noi vor fi fără îndoială dezvoltate și vor apărea alte scenarii de utilizare pentru care se vor scrie aplicații, pe măsură ce se vor găsi noi utilizări ale tehnologiei Bluetooth.

Documentatie elaborata de Catana Monica