Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Uluitorul dispozitiv headset

Acest dispozitiv alcătuit după cum se știe dintr-un mic difuzor plasat într-o cască pentru o singură ureche și un microfon este folosit ca suport pentru voce în comunicația Bluetooth. Din ce în ce mai mult se folosesc aceste căști împreună cu telefoanele mobile și fixe. Ele sunt evident extrem de utile persoanelor care, la locul de muncă îndeosebi, pot înlocui acel binecunoscut gest al ținerii receptorului telefonului fix cu umărul pentru a continua convorbirea în timp ce cu mâinile caută prin dosare , comletează formulare sau, mai nou aproape pretutindeni, lucrază pe calculator, așa cum se întâmplă call center-uri, birouri de informații, birouri pentru rezervări de tot soiul prin telefon, etc.. Ne putem imagina diverse situații în care dispozitivul headset se folosește împreună cu telefonul mobil. Ceea ce ne-am dorit a fost așadar să putem vorbi la telefon fără să avem o mână ocupată pentru aceasta. Noutatea introdusă de tehnologia Bluetooth nu este acest dispozitiv ci faptul că între el și telefon nu mai există cablu.

Un apel telefonic poate fi efectuat folosindclaviatura telefonului pentru apelarea partenerului de conversațiedupă care convorbirea propriu-zisă este dirijată prin microfonul și difuzorul dispozitivului headset. Un mare avantaj al acestui dispozitiv numit ultimate headset este mobilitatea, adică utilizatorul său este liber să se deplaseze, să străbată o anumită suprafață , conexiunea păstrându-se intactă. Un alt avantaj este acela că ultimate headset poate fi folosit nu doar în legătură cu telefoanele ci și cu alte dispozitive ca de exemplu un punct de acces la voce fix (voice access point) – așa cum este o stație de bază pentru telefonia cordless – și de asemenea poate interacționa pe cale audio cu calculatoarele, toate acestea fiind posibile datorită faptului că specificația Bluetooth oferă o interfață standard. În viitor vom putea probabil folosi ultimate headset pentru casetofoane, CD playere portabile și chiar dispozitive de înregistrat voce. Ca și în cazul modelului de utilizare anterior prezentat, echipamentele cu care ultimate headset interacționează și care au deci implementată tehnologia Bluetooth, pot fi plasate după bunul plac al utilizatorului, cele mobile putând fi purtate convenabil într-un buzunar sau în servietă. Prin dezvoltarea tehnologiei vorbirii ar putea fi posibil să nu mai avem nevoie nici măcar de calviatura telefonului pentru a efectua un apel telefonic ci, folosind recunoașterea vocii, ultimate headset să fie tot ceea ce ne trebuie și ca interfață cu utilizatorul.

Documentatie elaborata de Catana Monica