Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Conferința interactivă sau transferul de fișire

Una dintre aplicațiile fundamentale și totodată una dintre cele mai utile pentru orice tip de rețele de date, inclusiv pentru simplele legături punct la punct (așa cum sunt și cele stabilite în cadrul comunicației prin Bluetooth) este schimbul de fișiere și alte așa-numite data objects. Binecunoscute sunt transferurile de fișiere efectuate prin intermediul floppydisk-urilor sau cablurilor (care leagă între ele calculatoarele în rețele, transferându-se astfel fișiere de la un calculator la altul). Iată că dinnou se disting avantajele comunicației wireless, care înlătură necesitatea cablurilor și totodată ușurează procesul de creare a legăturilor temporare între dispozitivele comunicante, legături create cu scopul de a transfera într-o manieră cât mai rapidă fișiere și alte data objects. De exemplu pe măsură ce porturile de comunicație în infraroșu sunt tot mai des utilizate în computere notebook, telefoane mobile și personal digital assistants este foarte ușor pentru utilizatori să stabilească legături în infraroșu temporare, pentru a schimba să spunem cărți de vizită și alte tipuri de date.

În mod asemănător, acest tip de transfer de fișiere și obiecte este posibil prin tehnologia de asemenea wireless Bluetooth. Un bun scenariu pentru exemplificare este acela al sălii în care se desfășoară o conferință interactivă și unde participanții fac schimb de cărți de vizită și fișiere. Transferul se poate desfășura între oricare două calculatoare, pentru fișiere sau chiar între oricare două dispozitie cu condiția ca toate să fie dispozitive cu Bluetooth, pentru transferul orintat pe obiect. Așadar un prim avantaj al transferului wireless de fișiere este evident ușurința cu care se face schimbul de date între două sau mai multe dispozitive, fără să fie nevoie de cabluri, care pe lângă faptul că sunt incomode sunt adesea și incompatibile pentru două dispozitive oarecare. La fel de important este faptul că nu este necesară setarea și configurarea unei rețele complete propriu-zisă care să unească toate aceste dispozitive. Deci este mult mai comod, mai simplu și mai frumos pentru cei prezenți la o conferință, întâlnire de afaceri, etc. să folosească acest model de comunicație decât să amâne schimbul de informații până la sfârșitul întrevederii, când un computer ar putea fi conectat la rețea.

Documentatie elaborata de Catana Monica